Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Igelitky už jen za peníze. Většina obchodů nečekala na zákon

Igelitky už jen za peníze. Většina obchodů nečekala na zákon

Většina obchodníků nedává igelitové tašky zdarma, nahradila je papírovými sáčky, nebo je zpoplatnila. Zbytek čeká na výsledné znění novely, kterou poslanci v listopadu pustili do druhého sněmovního čtení. Vyplývá to z ankety ČTK mezi prodejci. Novela rozdávání lehkých plastových tašek zakáže.

Tašky zdarma nejčastěji dávají prodejci s oblečením, v obchodech s potravinami už prakticky skončily. "Na výdejnách nyní rozdáváme papírové tašky ve třech různých velikostech. Igelitové jen výjimečně. Pokud bude vyžadováno, jsme připraveni přejít plně na papír," řekla ČTK za internetový obchod Zoot Andrea Burgerová.

I ostatní prodejci, kteří zatím tašky dávají, vyčkávají na finální znění novely. "Legislativní změny samozřejmě sledujeme a zachováme se dle konečné podoby zákona," sdělila Veronika Kovaříková z tiskového oddělení C&A.

V mnoha obchodech s oblečením jsou tašky zpoplatněné, například v síti KiK již déle než pět let. "Naše krátkodobé snahy o nahrazení těchto plastových tašek za ekologicky šetrnější látkové nebyly zákazníky zcela dobře přijaty, zejména z důvodu vyšší ceny. Zákazníci se dotazovali po klasických igelitkách, a proto jsme se k nim vrátili zpět. Na všech prodejnách jsou proto plastové tašky dostupné od dvou korun," uvedl jednatel řetězce František Wagner.

Jinde závisí na rozhodnutí konkrétní pobočky. Například Wrangler má své tašky z papíru. Pokud se obchodní partneři rozhodnou použít igelitové tašky, většinou podle Anny Pucové z marketingu společnosti připočtou na účtenku symbolickou korunu.

Tašky zdarma také od letošního léta neposkytují drogerie DM. "Zákazníci mají možnost zakoupit si v prodejnách dm nejen papírovou tašku, ale zároveň jim také doporučujeme užívat opakovaně použitelné tašky," uvedl mluvčí Jiří Peroutka.

Lidé zřejmě od roku 2018 nebudou moci podle zákona získat v obchodech zdarma lehké plastové tašky. Bezplatné by měly zůstat tenké sáčky například na pečivo. Cílem úpravy je omezit objem plastového odpadu.

V ČR se podle studie Evropské komise z roku 2011 pohybuje spotřeba všech plastových tašek, tedy včetně silnostěnných i tenkých sáčků, kolem 300 kusů na osobu a rok. Opatření by mělo trvale snížit jejich roční spotřebu do konce roku 2019 na 90 kusů na osobu a do konce roku 2025 na 40 kusů.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1