Indie chtěla prodat rodinné stříbro. Místo toho přišlo fiasko, předlužené aerolinky nikdo nechce | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Indie chtěla prodat rodinné stříbro. Místo toho přišlo fiasko, předlužené aerolinky nikdo nechce

Indie chtěla prodat rodinné stříbro. Místo toho přišlo fiasko, předlužené aerolinky nikdo nechce

Měl to být velkolepý prodej významné státní společnosti s nedozírným potenciálem, stalo se z toho však ekonomické fiasko. Indické vládě se nepodařilo sehnat ani jednoho potenciálního investora, který by měl zájem o vstup do národní letecké společnosti Air India. Dost možná i proto, že vláda po zájemcích žádala, aby si nový majitel přisvojil rovněž dluhy společnosti ve výši 5 miliard dolarů.

Prodej Air India byl pro indickou vládu jednou z hlavních ekonomických priorit letošního roku. Nyní přišlo fiasko. Jak vyplynulo z již jednou posunuté uzávěrky přihlášek na konci tohoto týdne, předluženou leteckou společnost nikdo nechce, píše zpravodajský server CNN

„Byli jsme informováni naším transakčním poradcem o tom, že žádná společnosti o strategickou investici do Air India neprojevila zájem,“ přiznal na twitteru indický úřad pro civilní letectví.

Nezájem investorů však rozhodně neznamená, že by pro ně indické národní aerolinky nebyly lákavým cílem. Air India má v miliardové zemi 17procentní podíl na mezinárodních letech a během loňského roku přepravily aerolinky 19 milionů pasažérů. Analytici navíc očekávají, že indický letecký trh se během deseti let stane třetím největší na světě. Problém byl v nesmyslně přísně nastavených podmínkách prodeje. Přitom je především v zájmu vlády, aby se vhodný ženich pro problémové aerolinky našel co nejrychleji.

Nastavené podmínky transakce tomu však neodpovídaly. Vláda požadovala, aby nový vlastník 76procentního podílu společnosti převzal i podstatnou část dluhu firmy – pět z celkových sedmi miliard dolarů. Letecké centrum pro asijsko-pacifický region (CAPA) navíc upozornilo, že firma během příštích dvou let vytvoří ztrátu dalších dvou miliard dolarů. Mezi podmínkami pak bylo i to, že Air India musí zůstat samostatnou značkou a její operace tak tak nemohou být rozředěny do jiných aerolinek či nutnost investice v součinnosti s lokálním partnerem, který by měl ve společném podniku většinový podíl. Když pak aerolinky IndiGo vyjádřily předběžný zájem o mezinárodní lety firmy, vláda tento návrh odmítla - chce se zbavit aerolinek v jednom balíku.

Analytici se nicméně shodují, že vláda nejspíše bude muset nabídku prodeje učinit pro investory podstatně lákavější. V opačném případě totiž riskuje podobný scénář, jako v roce 2012. Tehdy vláda musela do aerolinek nalít 4.5 miliardy dolarů, aby zachovala jejich provoz.

„Pokud se nyní nepodaří divestici uskutečnit, tak aerolinky nejspíše budou muset ukončit činnost. Tedy pokud vláda nebude chtít použít další peníze daňových poplatníků na záchranu firmy,“ uvedla v prohlášení CAPA.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.