Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Indie chtěla prodat rodinné stříbro. Místo toho přišlo fiasko, předlužené aerolinky nikdo nechce

Indie chtěla prodat rodinné stříbro. Místo toho přišlo fiasko, předlužené aerolinky nikdo nechce

Měl to být velkolepý prodej významné státní společnosti s nedozírným potenciálem, stalo se z toho však ekonomické fiasko. Indické vládě se nepodařilo sehnat ani jednoho potenciálního investora, který by měl zájem o vstup do národní letecké společnosti Air India. Dost možná i proto, že vláda po zájemcích žádala, aby si nový majitel přisvojil rovněž dluhy společnosti ve výši 5 miliard dolarů.

Prodej Air India byl pro indickou vládu jednou z hlavních ekonomických priorit letošního roku. Nyní přišlo fiasko. Jak vyplynulo z již jednou posunuté uzávěrky přihlášek na konci tohoto týdne, předluženou leteckou společnost nikdo nechce, píše zpravodajský server CNN

„Byli jsme informováni naším transakčním poradcem o tom, že žádná společnosti o strategickou investici do Air India neprojevila zájem,“ přiznal na twitteru indický úřad pro civilní letectví.

Nezájem investorů však rozhodně neznamená, že by pro ně indické národní aerolinky nebyly lákavým cílem. Air India má v miliardové zemi 17procentní podíl na mezinárodních letech a během loňského roku přepravily aerolinky 19 milionů pasažérů. Analytici navíc očekávají, že indický letecký trh se během deseti let stane třetím největší na světě. Problém byl v nesmyslně přísně nastavených podmínkách prodeje. Přitom je především v zájmu vlády, aby se vhodný ženich pro problémové aerolinky našel co nejrychleji.

Nastavené podmínky transakce tomu však neodpovídaly. Vláda požadovala, aby nový vlastník 76procentního podílu společnosti převzal i podstatnou část dluhu firmy – pět z celkových sedmi miliard dolarů. Letecké centrum pro asijsko-pacifický region (CAPA) navíc upozornilo, že firma během příštích dvou let vytvoří ztrátu dalších dvou miliard dolarů. Mezi podmínkami pak bylo i to, že Air India musí zůstat samostatnou značkou a její operace tak tak nemohou být rozředěny do jiných aerolinek či nutnost investice v součinnosti s lokálním partnerem, který by měl ve společném podniku většinový podíl. Když pak aerolinky IndiGo vyjádřily předběžný zájem o mezinárodní lety firmy, vláda tento návrh odmítla - chce se zbavit aerolinek v jednom balíku.

Analytici se nicméně shodují, že vláda nejspíše bude muset nabídku prodeje učinit pro investory podstatně lákavější. V opačném případě totiž riskuje podobný scénář, jako v roce 2012. Tehdy vláda musela do aerolinek nalít 4.5 miliardy dolarů, aby zachovala jejich provoz.

„Pokud se nyní nepodaří divestici uskutečnit, tak aerolinky nejspíše budou muset ukončit činnost. Tedy pokud vláda nebude chtít použít další peníze daňových poplatníků na záchranu firmy,“ uvedla v prohlášení CAPA.

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1