Intervence skončily, koruna posiluje. Euro už je za 26,57 Kč | info.cz

Články odjinud

Intervence skončily, koruna posiluje. Euro už je za 26,57 Kč

Česká národní banka teď bude po ukončení intervencí tolerovat zvýšenou rozkolísanost kurzu koruny. Měna si musí najít rovnovážnou úroveň, která by odrážela základní parametry české ekonomiky. Uvedl to guvernér ČNB Jiří Rusnok.

„V tuto chvíli žádný závazný mandát k nějaké obraně konkrétních hranic kurzu jsme nestanovili a ani nepočítám, že by to tak bylo v nejbližší budoucnosti,“ řekl Rusnok.

Režim devizových intervencí podle guvernéra splnil cíl. „Nepozorujeme nějaké narůstající zásadnější problémy, které by ohrožovaly český ekonomický vývoj v nejbližším období. A to je nová situace, která tady před třemi lety nebyla. Máme o desítky tisíc více pracovních míst, máme o zhruba 10 procent větší HDP, než jsme měli v roce 2013. A dovolím si tvrdit, že dva až tři procentní body k tomu růstu byly zásluhou kurzového závazku,“ uvedl Rusnok.

Co jsou intervence ČNB? autor: Jan Pavec

V prvních minutách byl kurz výrazně rozkolísaný a krátkodobě se dostal téměř na 27,13 Kč/EUR. Poté ale koruna trvale posilovala. 

Rozkolísání kurzu koruny analytici očekávali, dlouhodobě by měla podle nich koruna posílit. „První reakce na exit je relativně umírněná a nevynucující si opětovný zásah centrální banky. V horizontu do konce roku čekáme posílení koruny směrem k 26,0 Kč za euro,“ uvedl analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.

VŠE O KURZU KORUNY A KONCI INTERVENCÍ ČNB ČTETE ZDE

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí 1. dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí 2. dílu

Game of Thrones s08e03 - shrnutí 3. dílu

Game of Thrones s08e04 - shrnutí 4. dílu

Články odjinud