Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Investiční skupina Miton letos čeká růst o vysoké desítky procent, buduje berlínskou pobočku

Investiční skupina Miton letos čeká růst o vysoké desítky procent, buduje berlínskou pobočku

Původně liberecká investiční skupina Miton Group, která nedávno provdala „svou dceru“ Slevomat  za přibližně 1.5 miliardy korun, začíná budovat svoji první zahraniční pobočku. „Chceme posílit naší firemní prezenci v Berlíně, takže od počátku příštího roku se tam přestěhuji a pomohu odtud našim dceřiným firmám v další expanzi,“ říká pro server INFO.CZ jeden ze šesti partnerů v Miton Group Václav Štrupl. Bývalý ředitel a zakladatel společnosti Bonami rovněž prozradil, na co firma peníze získané za prodej Slevomatu použije i jak se letos zvýšila cena portfolia skupiny. 

Několik firem spadajících pod křídla Miton Group v příštím roce čeká další expanze na zahraničních trzích. „Bonami na plánuje jít na dva nové trhy, Glami na pět a Biano na tři až pět trhů. A naše společnost GoOut pak plánuje výraznější zastoupení v pobaltském regionu,“ říká pro INFO.CZ Štrupl. 

I proto se investiční společnost rozhodla posílit svojí zahraniční přítomnost a začít budovat berlínskou pobočku. Za tu bude zodpovědný právě Štrupl, který se do německé metropole přestěhuje na začátku příštího roku. „Vidíme, že nejsme o nic horší, než zdejší velcí hráči, tak jdeme trhu naproti. Většina našich firem už působí v regionu střední Evropy a chceme pomoci jejich expanzi i do západních trhů,“ uvedl Štrupl pro INFO.CZ na berlínském technologickém veletrhu Disrupt, kde se představovaly nové, technologicky inovativní firmy. 

Investice do nových startupů však pro původně severočeskou skupinu nyní není prioritou. „My nejsme klasická investiční firma, my si ty startupy si spíše budujeme, než abychom zde rozsévali peníze za prodej Slevomatu,“ řekl Štrupl. 

Právě největší český slevový portál skupina prodala na konci léta britské společnosti Secret Escapes. Cenu sice ani jedna ze stran nezveřejnila, nicméně odborníci ji odhadli asi na 1.5 miliardy korun. „My ale nyní nemáme nutkání ty peníze ihned někam posílat a utratit,“ říká nyní Štrupl. „Náš přístup je, že místo abychom skákali do nových firem jako investoři, tak se snažíme posilovat pozice a expanzi společností, které již v našem portfoliu máme. Urychlit jejich přístup na cizí trhy, urychlit jejich zvětšování. Nové projekty sice na stole máme pořád, ale pokud už něco rozjíždíme, tak tomu chceme věnovat stoprocentní pozornost, a ne se jen jednou za měsíc podívat na čísla. A nyní jsme plně vytížení starostí o naše současné projekty,“ dodal Štrupl.

Tento přístup se firmě vyplácí, Štrupl očekává, že během letošního roku se hodnota firemního portfolia skupiny zvýšila o vyšší desítky procent. „Růst v desítkách procent si držíme dlouhodobě, takže v tom pokračujeme a letos mírně akcelerujeme,“ řekl jeden ze šesti partnerů v Miton Group.

I přesto zatím podle Štrupla skupina neplánuje žádnou z dalších svých firem prodávat. „Žádný exit nyní nechystáme, i když doba by tomu nejspíše nasvědčovala. Ale tento postoj se může změnit, za měsíc může být všechno jinak. Může přijít někdo, kdo nám dá nabídku, která se neodmítá,“ dodal bývalý zakladatel společnosti Bonami.

S projekty, které spadají pod skupinu Miton se dostává do kontaktu přibližně 70 procent českých uživatelů internetu. V roce 2015 měly dceřiné firmy Miton Group přes šest stovek zaměstnanců a roční tržby více jak 3.5 miliardy korun.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744