Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Itálie láká zahraniční boháče. Za milion eur dostane neomezený pobyt kdokoliv

Itálie láká zahraniční boháče. Za milion eur dostane neomezený pobyt kdokoliv

Italská ekonomika se dlouhodobě nenachází v nejlepší formě a loňský odchod Fiatu ze země kvůli vysokému daňovému zatížení jí rozhodně moc nepřidal. Řím se teď paradoxně snaží nalákat do země pod příslibem daňových výhod bohaté cizince, když nebyl vlastní automobilce schopný nabídnout přijatelné podmínky.

V Evropě vrcholilo léto, když loni tradiční italský producent automobilů Fiat oznámil, že své sídlo kvůli menšímu daňovému zatížení přesouvá do Nizozemska a druhé sídlo do Velké Británie. Krok továrny rozhořčil davy Italů, kterým se nelíbilo, že najednou „rodinné zlato“ nebude v Turíně. Současně se už po několikáté rozpoutala v zemi debata známá nejen z Apeninského poloostrova – je přípustné, aby v rámci Evropské unie existovaly státy poskytující firmám podstatně výhodnější daně?

Sami Italové, kteří tehdy hlasitě protestovali proti nekalé daňové konkurenci, půl roku nato obrátili. Teď by se rádi stali vedle Nizozemska, Irska, Lucemburska, Velké Británie, Malty a Kypru dalším ze států, kam se budou stěhovat cizinci za vidinou nízkých odvodů na daních. Snahy evropských ministrů financí zabránit podobným praktikám, tak získají dalšího protivníka.

Výhodná nabídka má platit pro všechny cizince, kteří se v Itálii usadí a nebudou tam podnikat, ale utrácet své peníze a vůbec užívat života. Aby získali daňové zvýhodnění, musejí bohatí cizinci splnit tři základní podmínky. Musejí prokázat, že z posledních deseti let alespoň devět nežili v Itálii, jejich příjmy musejí vzniknout mimo Itálii a nově si budou muset zemi na Apeninském poloostrově označit za své sídlo, aby tam odváděli daně.

Kdo tyto tři body dokáže splnit, zaplatí za rok paušální daň ve výši sto tisíc euro bez ohledu na to, jak vysoké jsou jeho příjmy ve skutečnosti. Německý Spiegel uvádí příklad rozdílné daně v případě italského a zahraničního milionáře. Pokud oba investují 40 milionů eur do akcií s čtyřprocentní rentabilitou, oba si přijdou na 1,6 milionu eur ročně. Zatímco Ital na daních zaplatí 400 tisíc eur, cizinec si vystačí s paušálem ve výši sto tisíc, a to i pokud do akcií vloží a vydělá třeba desetinásobek.

Pokud si s sebou přivede movitý cizinec svou rodinu, za každého příslušníka pak zaplatí sice dalších 25 tisíc euro, ale tím pro ně daňové závazky končí. Výhodné podmínky chce Itálie nabídnout i podnikatelům ze zemí, které sice nedisponují daňovým zatížením, současně ale také nejsou právě bezpečné, jak třeba Venezuela nebo Turecko.

Pokud se bohatí z takových zemí zaváží k tomu, že v Itálii investují milion eur nebo jej věnují na dobročinné účely a skutečně tak učiní, dostanou od tamních úřadů vízum, nemusí si lámat hlavu s tím, jak se dostat přes střežené hranice Schengenu a budou moci v zemi zůstat libovolně dlouho. Italové se současně snaží zpět do země nalákat inteligenci. Vědcům tak slibují, že pokud se nastěhují zpět do vlasti, poskytne jim stát až devadesátiprocentní daňové zvýhodnění.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744