Články odjinud

J&T ve válce s Číňany. Do evropské CEFC dosadila vlastní lidi, firma jí dluží miliardy

Skupina J&T skrze svoji J&T Private Investments udeřila na evropskou pobočku čínské CEFC. Z pozice akcionáře odvolala stávající představenstvo včetně Jaroslava Tvrdíka a dosadila krizový management. Důvodem převzetí firmy je, jak uvedl mediální zástupce J&T, fakt, že CEFC neplnila závazky a nezaplatila v termínu své pohledávky. CEFC si u investiční skupiny vzala před časem úvěr deset miliard korun. Podle J&T navíc čínská společnost, která se potýká s obřími dluhy a ztrátou pověsti, v posledních dnech začala podnikat opatření, kterými chtěla věřitele dostat ze hry.

Potíže CEFC začaly poté, co vyšlo najevo, že někdejší šéf firmy a stále ještě poradce prezidenta Miloše Zemana Jie Ťien-ming je v Číně vyšetřován pro závažnou hospodářskou kriminalitu. Spolu s tím se ukázalo, že rychle rostoucí CEFC používá pofidérní praktiky a doslova žongluje s miliardami potřebnými na rychlou expanzi a půjčuje si s mimořádně vysokými úroky.

Na záchranu CEFC přispěchal čínský státní konglomerát CITIC, který se údajně zavázal zaplatit „v řádu dní“ české bance J&T Bank 450 milionů eur (11,5 miliardy korun), jež CEFC dlužila poté, co si u investiční skupiny vzala úvěr. Za něj ručila vlastními nemovitostmi, které pro tento účel zastavila.

„Považuji tu krizi pro česká aktiva za ukončenou,“ dušoval se na začátku května tehdejší místopředseda představenstva evropské CEFC Jaroslav Tvrdík. Podle něj CITIC zaslala J&T závaznou garanci, že peníze zaplatí v řádu dní.

CEFC v Česku

J&T to obratem dementovala s tím, že informace o garanci nejsou pravdivé. Teď s odstupem zhruba týdne přistoupila k rázné akci a protože podle ní žádné peníze stále nedorazily, přistoupila k výkonu akcionářských práv. „Prvním krokem bylo odvolání stávajícího představenstva společnosti CEFC Europe a dosazení krizového managementu,“ uvedl mediální zástupce J&T Private Investments (JTPI) Petr Málek.

V představenstvu tak mimo jiné skončil jeho dosavadní místopředseda Jaroslav Tvrdík, který byl považovaný za tvář CEFC v Česku.

„Přes veřejná prohlášení čelních představitelů CEFC nedošlo k uhrazení pohledávek v deklarovaném termínu.“
Petr Málek, J&T Private Investments

Podle Málka obě strany v uplynulých dnech opakovaně jednaly, ale nepodařilo se jim nalézt kompromis. „V posledních dnech JTPI navíc získala informace, že CEFC začala podnikat opatření, kterými chtěla bránit věřitelům ve výkonu jejich práv,“ dodává Málek.

Krizový management má zajistit stabilitu všech částí skupiny CEFC Europe a vytvořit podmínky a časový prostor pro řešení situace. V CEFC Europe se uskuteční finanční a právní audit, uvedla J&T. Ta je ochotná dál jednat s konglomerátem CITIC, který považuje za důvěryhodného partnera.

Mluvčí CEFC (Europe) Group Company Pavel Bednář ČTK řekl, že zprávu J&T firma nekomentuje.

Vše o peripetiích CEFC čtěte zde >>>

Pohled analytiků
Analytici František Bostl a Radim Dohnal se domnívají, že CITIC závazky CEFC převezme a rekapitalizuje je. „Čína se stále tváří, že ČR je strategickou investiční lokalitou, a další kroky čínské strany v řešení situace CEFC tuto domněnku mohou potvrdit či vyvrátit. Je však jasné, že současná kauza zbrzdí dosavadní čínské aktivity u nás, které i tak byly dlouhodobě pod očekáváním a sliby Pražského hradu i Pekingu,“ uvedli pro ČTK.

 

Články odjinud