Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

J&T ve válce s Číňany. Do evropské CEFC dosadila vlastní lidi, firma jí dluží miliardy

Skupina J&T skrze svoji J&T Private Investments udeřila na evropskou pobočku čínské CEFC. Z pozice akcionáře odvolala stávající představenstvo včetně Jaroslava Tvrdíka a dosadila krizový management. Důvodem převzetí firmy je, jak uvedl mediální zástupce J&T, fakt, že CEFC neplnila závazky a nezaplatila v termínu své pohledávky. CEFC si u investiční skupiny vzala před časem úvěr deset miliard korun. Podle J&T navíc čínská společnost, která se potýká s obřími dluhy a ztrátou pověsti, v posledních dnech začala podnikat opatření, kterými chtěla věřitele dostat ze hry.

Potíže CEFC začaly poté, co vyšlo najevo, že někdejší šéf firmy a stále ještě poradce prezidenta Miloše Zemana Jie Ťien-ming je v Číně vyšetřován pro závažnou hospodářskou kriminalitu. Spolu s tím se ukázalo, že rychle rostoucí CEFC používá pofidérní praktiky a doslova žongluje s miliardami potřebnými na rychlou expanzi a půjčuje si s mimořádně vysokými úroky.

Na záchranu CEFC přispěchal čínský státní konglomerát CITIC, který se údajně zavázal zaplatit „v řádu dní“ české bance J&T Bank 450 milionů eur (11,5 miliardy korun), jež CEFC dlužila poté, co si u investiční skupiny vzala úvěr. Za něj ručila vlastními nemovitostmi, které pro tento účel zastavila.

„Považuji tu krizi pro česká aktiva za ukončenou,“ dušoval se na začátku května tehdejší místopředseda představenstva evropské CEFC Jaroslav Tvrdík. Podle něj CITIC zaslala J&T závaznou garanci, že peníze zaplatí v řádu dní.

CEFC v Česku

J&T to obratem dementovala s tím, že informace o garanci nejsou pravdivé. Teď s odstupem zhruba týdne přistoupila k rázné akci a protože podle ní žádné peníze stále nedorazily, přistoupila k výkonu akcionářských práv. „Prvním krokem bylo odvolání stávajícího představenstva společnosti CEFC Europe a dosazení krizového managementu,“ uvedl mediální zástupce J&T Private Investments (JTPI) Petr Málek.

V představenstvu tak mimo jiné skončil jeho dosavadní místopředseda Jaroslav Tvrdík, který byl považovaný za tvář CEFC v Česku.

„Přes veřejná prohlášení čelních představitelů CEFC nedošlo k uhrazení pohledávek v deklarovaném termínu.“
Petr Málek, J&T Private Investments

Podle Málka obě strany v uplynulých dnech opakovaně jednaly, ale nepodařilo se jim nalézt kompromis. „V posledních dnech JTPI navíc získala informace, že CEFC začala podnikat opatření, kterými chtěla bránit věřitelům ve výkonu jejich práv,“ dodává Málek.

Krizový management má zajistit stabilitu všech částí skupiny CEFC Europe a vytvořit podmínky a časový prostor pro řešení situace. V CEFC Europe se uskuteční finanční a právní audit, uvedla J&T. Ta je ochotná dál jednat s konglomerátem CITIC, který považuje za důvěryhodného partnera.

Mluvčí CEFC (Europe) Group Company Pavel Bednář ČTK řekl, že zprávu J&T firma nekomentuje.

Vše o peripetiích CEFC čtěte zde >>>

Pohled analytiků
Analytici František Bostl a Radim Dohnal se domnívají, že CITIC závazky CEFC převezme a rekapitalizuje je. „Čína se stále tváří, že ČR je strategickou investiční lokalitou, a další kroky čínské strany v řešení situace CEFC tuto domněnku mohou potvrdit či vyvrátit. Je však jasné, že současná kauza zbrzdí dosavadní čínské aktivity u nás, které i tak byly dlouhodobě pod očekáváním a sliby Pražského hradu i Pekingu,“ uvedli pro ČTK.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1