Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jak je to s tzv. půjčkou bez registru v roce 2018?

Jak je to s tzv. půjčkou bez registru v roce 2018?
 

Už to budou téměř 2 roky, co byl schválen nový zákon o spotřebitelském úvěru, a na trhu se měly dít změny. Například měla zmizet z nabídky tzv. půjčka bez registru, protože bonita žadatele musí být důkladně prověřena. Jak je to tedy s touto půjčkou doopravdy?

Před téměř 2 lety byl schválen nový zákon o spotřebitelském úvěru, který měl za účel posílit postavení spotřebitelů. ČNB se stala dozorčím orgánem nad nebankovními poskytovateli půjček, kteří museli splnit striktní podmínky a získat licenci pro pokračování v jejich činnosti.

Tím se trh s rychlými online půjčkami vyčistil od podvodníků, ale tzv. půjčka bez registru v nabídce mnoha poskytovatelů stále zůstává, přestože mají tito poskytovatelé povinnost důkladně prověřit bonitu žadatele o úvěr. Zákon neříká přesně, jak má být schopnost klientů splácet prověřena, ale nejlepším nástrojem mohou být v tomto případě registry dlužníků.

Třemi nejdůležitějšími registry dlužníků jsou SOLUS, Bankovní registr klientských informací (BRKI) a Nebankovní registr klientských informací (NRKI). Zaznamenávají údaje o úvěrové historii osob a o jejich úvěruschopnosti. Registr SOLUS používají kromě bank a poskytovatelů půjček také pojišťovny, mobilní operátoři a distributoři energií. Bankovní registr využívají banky k výměně dat o bonitě jejich zákazníků a Nebankovní registr používají ke stejnému účelu nebankovní poskytovatelé půjček a leasingové společnosti.

Tím pádem půjčka bez registru vlastně neexistuje, když jsou všichni žadatelé v těchto registrech prověřováni. Název půjčka bez registru tak může být pouze reklamním trikem, jak oslovit určitou skupinu lidí s nižší úvěruschopností, která nemá šanci získat půjčku v bance.

Půjčka bez registru může mít pro spotřebitele mnoho háčků. Přečtěte si proto více informací na stránce Matchbanker.cz. Matchbanker je nová platforma pro porovnávání půjček, kde také najdete užitečné informace, které s půjčkami souvisí.

Půjčky bez registru představují riziko nejen pro toho, kdo si chce půjčit, ale i pro poskytovatele. Pokud poskytovatel svou povinnost nesplní a schopnost splácet klienta neprověří, nevyhodnotí jeho příjmy a výdaje, smlouva může být prohlášena za neplatnou a klient vrátí zpět peníze bez úroků, a navíc podle svých možností.

Přestože by mělo být jednoduché půjčku bez registru získat, klienti mohli pocítit nižší dostupnost a více byrokracie. Pokud je však žádost o půjčku zamítnuta, měl by to být signál, že žadatel není schopen splácet zpět a může se dostat do dluhové pasti. Proto, když vám žádost o půjčku nevyjde, neměli byste se pokoušet žádat jinde, ale raději zvýšit vaši úvěruschopnost. Výhodou je, že nebankovní poskytovatelé půjček už nemohou nechat klienty příliš se zadlužovat, protože to přináší negativa i pro ně.

 

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232