Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Jak máme osmdesátileté paní honit ven na cigaretu?“ Hospodští se bouří proti zákazu kouření

„Jak máme osmdesátileté paní honit ven na cigaretu?“ Hospodští se bouří proti zákazu kouření

Dopady zavedení protikuřáckého zákona je podle pražských restauratérů zatím brzy hodnotit. Ukáže je až dlouhodobě špatné počasí nebo zima. ČTK to řekli hospodští oslovení v náhodném výběru restaurací. Podle některých z nich ve středu, kdy zákaz začal platit, zákazníků neubylo, avšak v dalších dnech prý registrují menší počet hostů. Na úbytek si stěžovali provozovatelé zaměření na českou klientelu, a to zejména při dnešním deštivém počasí.

Problémy již zaregistrovali majitelé podniků zaměřených převážně na české hosty. „Do pátku to bylo dobré. Špatné to ale je kvůli počasí dnes. Stálí hosté jsou ze zákona samozřejmě naštvaní. Chodí nám sem také skupina starších paní na víno a cigaretu, jak máme osmdesátileté paní honit ven na cigaretu? Nicméně ale ještě je brzy něco hodnotit,“ řekl výčepní v karlínské hospůdce U Báby.

Úbytek hostů kvůli dnešnímu deštivému počasí vnímají také U Papežů na starém Chodově na Jižním Městě. „Kuřáci se v týdnu přesunuli na zahrádku, takže dnes v dešti samozřejmě nepřišli. Celý zákon je na nic. Máme dvě velké nekuřácké místnosti, tak nechápu, proč máme mít nekuřácký i výčep, když je od těch dvou zcela oddělen,“ řekla místní servírka. Postěžoval si rovněž personál v restauraci U Českého lva na Florenci. Podle nich problémy v prvních měsících nepocítí restaurace se zahrádkami, až skončí jejich provoz, ukáže se prý skutečný stav.

Úbytek hostů zaznamenala například známá plzeňská pivnice U Jelínků. „První den to ještě bylo docela dobré, ale teď, když se rozhlédnete, tak to vidíte sami,“ řekla servírka Marcela. U Jelínků umístili popelníky na okenní parapet před okno.

Na zákon si v pátek stěžovala obsluha ve vinárně Blatnička v Michalské ulici. Podle servírky je v podniku od zavedení zákona prázdno. „Chvíli z toho pojedou hospody, které mají zahrádky, což my nemáme. Navíc Technická správa komunikací chce za postavení popelníku před dveře poplatek za zábor veřejného prostranství. Je to na hlavu, ale uvidíme, jak to bude po prázdninách,“ řekla.

Zákon naopak nevadí třeba hospodě U Parlamentu nedaleko pražského magistrátu. Na dotaz, jak se norma promítla do fungování podniku, odpověděl výčepní, že nijak. Stejně tak problémy nezaznamenali v restauraci U Zlatého tygra.

Od středy 31. května platí zákaz kouření ve vnitřních prostorách restaurací, divadel či kin a dalších veřejných prostorách. Protikuřácký zákon ale upravuje například i předpisy pro prodej alkoholu.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1