Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jen minuta a dotknete se nebes. Supermoderní mrakodrap v Soulu trhá rekordy nejen bleskovým výtahem

Jen minuta a dotknete se nebes. Supermoderní mrakodrap v Soulu trhá rekordy nejen bleskovým výtahem

Začátkem dubna otevřeli v Soulu mrakodrap Lotte World Premium Tower. Ten je s 555 metry nejvyšší budovou v Jižní Koreji. Není to však jediný rekord, který stavba překonala.

Stavěla se šest let a jen čtyři budovy na světě jsou vyšší. Lotte World Premium Tower budila obdiv už v den svého uvedení do provozu. Slavnostní otevření doprovodil velkolepý ohňostroj. Ještě impozantnější jsou ale čísla, kterými disponuje.

Kromě 555metrové výšky, která nemá v Jižní Koreji obdoby (druhá nejvyšší budova měří 300 metrů), se mrakodrap může pochlubit také vůbec nejvýše položenou astronomickou observatoří. Tu návštěvníci najdou ve výšce 478 metrů.

720p 480p 360p 240p
Ohňostroj v Jižní Koreji

Vůbec nejvíce obdivu ale budí tamní výtah. Na něj si společnost Lotte najala americkou firmu Otis Elevator Company. Společnost vytvořila dvoupodlažní stroj, který cestou vzhůru pobere přes 100 pasažérů. Do každé jeho kabiny se vejde 52 lidí.

Současně je to vůbec nejvyšší a nejrychlejší dvoupodlažní výtah na světě. Ze suterénu vyjede do 121. patra budovy za jednu jedinou minutu. Pohybuje se rychlostí 10 metrů za sekundu. Během jízdy se cestující mohou kochat panoramaty Soulu, které se promítají na 15 obrazovkách.

Vůbec nejrychlejším výtahem na světě disponuje čínská Shanghai Tower. Ta má na rozdíl od korejské budovy ale jen jednopodlažní zařízení. Směrem vzhůru však míří rychlostí 20,5 metru za sekundu.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744