Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jihomoravským EY Podnikatelem roku je Dlouhý, jeho Kiwi.com denně zpracuje 6000 objednávek

Jihomoravským EY Podnikatelem roku je Dlouhý, jeho Kiwi.com denně zpracuje 6000 objednávek

Podnikatelem roku Jihomoravského kraje se stal Oliver Dlouhý, který založil společnost Kiwi.com, s.r.o. Ta patří mezi nejúspěšnější české startupy a má zákazníky po celém světě. Vítěz byl dnes vyhlášen v Brně.

Dlouhý dnes na předání ocenění nepřišel. Podle Terezy Liškové, která jej ze společnosti Kiwi.com zastoupila, je v Americe. Oliver Dlouhý je mladý a strašně skromný. Prodával borůvky na českorakouských hranicích, je to podnikatel každým coulem, to ,co dokázal s naší firmou, je neskutečné, uvedla Lišková.

Kiwi.com začínalo jako parta vývojářů, dnes jich má firma mezi 800 zaměstnanci kolem 120. Prodejce letenek je nejrychleji rostoucí technologickou firmou ve střední Evropě. S růstem o 7165 procent mezi lety 2013 a 2016 vede žebříček, který loni sestavila společnost Deloitte.

Kiwi.com denně zpracuje 6000 objednávek a mezi jeho zákazníky se řadí i korporátní klientela. Pobočky Kiwi jsou v Brně, v Kyjevě a na Fidži, firma jako taková ale působí po celém světě, s výjimkou Severní Koreje. V budoucnu chce Oliver Dlouhý kromě letenek nabízet také kompletní cestovatelský servis od parkování, taxi přes ubytování až po nabídku restaurací.

Soutěž Podnikatel roku pořádá poradenská firma EY (dříve Ernst & Young) ve světě od roku 1986. Aktuálně se koná téměř v 50 zemích. V Česku se letos uskutečnila posedmnácté. Krajská kola se uskutečnila potřinácté. V porotě sedí mimo jiné vítězové minulých ročníků. Loni za jižní Moravu vyhrál Martin Trtílek, majitel společnosti Photon Systems Instruments (PSI), která se zaměřuje na výrobu a vývoj měřicích zařízení určených na výzkum rostlin, řas a sinic.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1