Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Katalánské referendum zastaví ekonomické oživení, varuje expert. Nikdo neví, jak to skončí

Katalánské referendum zastaví ekonomické oživení, varuje expert. Nikdo neví, jak to skončí

Nedávné referendum o vyhlášení nezávislosti v Katalánsku, které se i díky brutálnímu zákroku policie změnilo v politickou krizi mezi Madridem a Barcelonou, bude mít vážné ekonomické následky. Podle Christophera Dembika ze Saxo Bank vystaví současné napětí stopku zahraničním investicím a bude mít za následek i odklad investicí domácích. To podle něj bude znamenat konec ekonomického oživení celého regionu, který je označovaný za motor španělské ekonomiky.

Investoři zkrátka politickou nejistotu rádi nemají – je to podle nich jedna z věcí, která škodí byznysu. A v Katalánsku je nyní politické nejistoty až až. Poté, co premiér Katalánska odložil vyhlášení nezávislosti, zůstává napětí mezi Barcelonou a Madridem hmatatelné. Doplácí na to ale především město Antonia Gaudího a Lionela Messiho.

„Odhadnout přesný ekonomický efekt během probíhající politické krize je vždy obtížné. Lze nicméně očekávat, že katalánské referendum s největší pravděpodobností vystaví stopku ekonomickému oživení regionu, které započalo mezi lety 2013 a 2014,“ tvrdí pro INFO.CZ Christopher Dembik, vedoucí oddělení makroekonomické strategie Saxo Bank v Paříži. „Jak firmy, tak i investoři totiž klasicky nesnášejí jak riziko, tak i politickou nestabilitu,“ dodává.

Firmy z Katalánska odcházejí 

Právě kvůli nestabilitě již ohlásily svůj odchod z regionu některé společnosti – například pátá největší banka země Sabadell, telekomunikační společnost Eurona či biotechnologická firma Oryzon. Španělská centrální vláda takovým krokům v posledních dnech navíc pomáhá. Schválila například nařízení, které firmám zjednodušuje úřední přemístění jejich sídla díky zrušení požadavku na souhlas valné hromady akcionářů.

Útok na příjmovou stránku katalánského rozpočtu lze však očekávat z více front. „Vzhledem ke komplexnímu kontextu situace v regionu je dost možné, že zahraniční investice se razantně propadnou a domácí investice budou v nejbližší budoucnosti odložené,“ míní Dembik. „Když vezmeme jako příklad Francii, tak tam se vláda v roce 2012 rozhodla pro razantní zvýšení daní pro domácnosti. A znamenalo to okamžitý pokles přímých zahraničních investic,“ dodává makroekonom, který očekává rovněž zesílení tlaků na trh práce. 

Pro nezávislost Katalánska se 1. října při zhruba 43procentní účasti vyslovilo v nestandardním referendu a navzdory hojné intervenci španělské policie podle místních úřadů přes 90 procent hlasujících.

 

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1