Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Katastrofa se nekoná. Britská ekonomika šlape navzdory obavám z brexitu

Katastrofa se nekoná. Britská ekonomika šlape navzdory obavám z brexitu

Ekonomická katastrofa, o které se mluvilo v souvislosti s odchodem Velké Británie z EU, se zatím nekoná. Ostrovní ekonomice se podle mnoha ukazatelů daří nejvíce od roku 2005. Roste produktivita práce, mzdy i objem zahraničních investic. Londýn však zdaleka ještě nemá vyhráno a skutečný dopad brexitu se projeví až v následujícím desetiletí.

Británie se po letech stagnace vrátila k růstu produktivity práce. Ta meziročně stoupla o 3,4 procenta, což je nejvíce od roku 2005. Ekonomika Spojeného království se přitom v první polovině dekády potýkala se stagnací. Zatímco mezi lety 1950 a 2007 rostla produktivita v průměru o 2,5 procenta ročně, od roku 2010 do roku 2016 byl průměrný růst jen 0,2 procenta.

A nejen to. Do země přitéká více peněz ze zahraničí. Podíl zahraničních investic na HDP je procento nad průměrem pokrizových let. Desetina světových fúzí a akvizicí zahrnovala britské společnosti. Rostou také mzdy a vzhledem k nízké inflaci se očekává zvyšování jejich reálné hodnoty.

Už nyní přitom měla britská ekonomika pociťovat obavy z brexitu. Od vyhlášení výsledků referenda o vystoupení z Evropské unie se objevovaly predikce o masivním exodu firem na kontinent či nižší ochota investovat v Británii. Ničemu takovému však zmíněná čísla nenasvědčují.

„Nenaplňují se černé scénáře, že Velkou Británii čeká v souvislosti s brexitem katastrofa. Ukazatele opravdu naznačují pozitivní vývoj. Nekoná se exodus bank a dobře placených pracovních míst do kontinentální Evropy. Když se podíváme na londýnskou City, motor britské ekonomiky, ta je na tom dobře. Jestli se bude dařit City, je to předpoklad, aby se dařilo ekonomice i po brexitu,“ hodnotí pro INFO.CZ analytik společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda.

Vyhráno ještě není

Kovanda a například i respektovaný britský týdeník The Economist však upozorňují, že oslavy by nyní stále byly předčasné. Důvody růstu produktivity zatím nejsou zcela jasné. Lepšímu výkonu mohla napomoci například celosvětová konjunktura. Navíc růst britského HDP byl pomalejší než v předchozím roce. Ze dvou procent poklesl loni na 1,4 procenta. To je nejmenší číslo ze zemí G7.

Británie také stále těží z přístupu na evropský trh. Součástí EU bude až do příštího března. I po opuštění společenství bude ještě do prosince 2020 platit tzv. přechodné období, kdy by úřady a podniky měly čas přizpůsobit se novým podmínkám. „Skutečný dopad poznáme až po vystoupení a konci přechodného období. Hodnotit budeme moci někdy v letech 2021 a 2022,“ domnívá se Kovanda.

Obchodní modely předpovídají, že v případě, že by Británie ztratila přístup na volný evropský trh, mohly by dlouhodobé ztráty činit až deset procent HDP. I v případě, že by se jí podařilo vyjednat podmínky, jaké má například Norsko, dopady by mohly činit zhruba 2,6 procenta HDP.

„Stále se mohou dostavit negativní aspekty, zejména v oblasti zahraničního obchodu. Bude záležet, jak se Británii podaří navázat a obnovit zóny volného obchodu se silnými ekonomikami,“ konstatuje Kovanda, který však dodává, že je ohledně britské budoucnosti optimistický. Ačkoli si uvědomuje, že Londýn bude muset zdolávat zmíněné překážky a záležet bude i na finálních podmínkách rozchodu z EU. „Británie je stále kolébkou kapitalismu, má kontakty po světě a nahrává ji i angličtina, která je komunikačním jazykem číslo jedna.“

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1