Články odjinud

Kauza ČEZ v Bulharsku: Stovky lidí protestovaly proti vládě

Kauza ČEZ v Bulharsku: Stovky lidí protestovaly proti vládě

Stovky lidí se sešly před úřadem vlády v Sofii, aby vyjádřily nespokojenost s kontroverzním prodejem aktivit české skupiny ČEZ. Protest již v úterý podpořila opoziční Bulharská socialistická strana (BSP) a účastnilo se jej několik jejích poslanců.

Bulhaři, blahopřeji vám za odvahu postavit se proti moci, uvedla šéfka druhé nejsilnější parlamentní strany Kornelija Ninovová. Změna je možná, je důležité abyste ji vy, všichni společně požadovali. Neztrácejte naději, dodala. Premiérovi Bojkovi Borisovovi vzkázala, že její strana má podporu 70 procent bulharského lidu.

Mnoho účastníků dorazilo s bulharskými vlajkami, skandovala se hesla jako rezignace a mafie. Těsně před začátkem dnešního zasedání kabinetu se údajně skupina protestujících pokusila vniknout do úřadu vlády. Policie jim v tom zabránila, jeden strážce zákona byl při tom lehce zraněn.

Prodej aktivit ČEZ vyvolal v Bulharsku vášně zejména proto, že strategický provoz má převzít malá a prakticky neznámá firma Inercom. S jejími vlastníky se navíc dobře zná ministryně energetiky Temenužka Petkovová, která v souvislosti s transakcí ohlásila odchod z vlády. Premiér Borisov nejdříve uvedl, že její rezignaci přijme, v pondělí ale jeho náměstek vyjádřil stanovisko, že k ní není důvod.

 

Články odjinud