Články odjinud

KLDR těží z růstu bitcoinu. Může tak získat peníze na jaderný program

KLDR těží z růstu bitcoinu. Může tak získat peníze na jaderný program

Kryptoměny jsou fenoménem posledních měsíců. Bitcoin se dnes přiblížil hranici 20.000 dolarů a očekává se další růst. Jeho vzestup ale nepřináší jen pozitiva. Peníze se díky tomu zřejmě dostanou také do Severní Koreje. Ta si potenciál virtuálních měn uvědomila již dříve. Lup z hackerských útoků jí nyní pomáhá obcházet mezinárodní sankce.

Hodnota bitcoinu se v současnosti pohybuje kolem hranice 18.000 dolarů za kus. Za poslední tři měsíce ale vzrostla více než trojnásobně. Růst kryptoměn je fenoménem, na kterém se snaží vydělat větší i menší střadatelé. A také některé státy.

Například Venezuela chystá vlastní kryptoměnu, od níž si slibuje, že jí pomůže z vleklé hospodářské krize. Jiní sází na již osvědčená platidla. Třeba Severní Korea nyní výrazně vydělává právě na zmíněném bitcoinu.

Zásobárna hackerů

KLDR měnu získává hlavně z hackerských útoků. Podle Microsoftu stála za jarním ransomwarem WannaCry, který napadl počítače se systémem Windows. Útok postihl asi 300 tisíc obětí a žádal výkupné za jeho odblokování. Hackeři si v srpnu vybrali 140 tisíc dolarů v bitcoinech (asi 3 miliony korun). Od té doby se hodnota měny ztrojnásobila.

Severokorejci také začali napadat jihokorejské bitcoinové burzy. Na těch se přitom obchodují tisíce bitcoinů. Třeba květnový útok, který se nepodařilo s KLDR spojit, připravil soulskou burzu Yapizon o 3800 bitcoinů.

Severní Korea si své hackery vychovává dlouhodobě. Začala s tím už zkraje 90. let. V současnosti má asi 1700 státem sponzorovaných hackerů, kterým radí více než pět tisíc poradců, trenérů a dalších profesí. Tito lidé typicky pracují v zahraničí jako programátoři.

Zkouší i tězit?

Podle společnosti Recorded Future, podporované CIA a Googlem, se režim diktátora Kim Čong-una snaží bitcoiny také těžit. Zjistila to na základě monitoringu internetu v zemi.

K takové schopnosti je ale skeptický Federico Tenga, italský zakladatel bitcoinového startupu Chainside, který v KLDR působil jako vyučující. O kryptoměnách školil elitní studenty na univerzitě v Pchjongjangu.

„Když jsem tam byl, provozoval jsem bitcoinový uzel. Takže možná si lidé monitorující severokorejský internet myslí, že někdo tímto způsobem těžil, ale není to tak,“ komentuje pro VICE News Tenga, podle kterého je na těžbu potřeba sofistikovaná technologie. Bitcoinový uzel je proti tomu počítačem, který obsahuje plnou kopii bitcoinového schématu a pomáhá ověřit veškeré transakce, které se v síti uskutečňují.

Obcházení sankcí i pračka peněz

Tengovo působení ale ukazuje na výrazný zájem KLDR o kryptoměny. Země si zve na své univerzizy zahraniční experty, aby mladé Severokorejce vyškolili. Ačkoli Tenga tvrdí, že jeho práci nikdo z čela státu neovlivňoval, stále existuje obava ze zneužití.

„Univerzitě bylo dovoleno nabízet tento kurz, přivádět si zahraniční experty a vychovávat severokorejské studenty, protože vláda zjistila hodnotu bitcoinu a kryptoměn jako generátoru zdrojů pro režim,“ domnívá se Priscilla Moriuchiová, ředitelka rozvoje strategických hrozeb v Recorded Future.

KLDR pomocí kryptoměn může obcházet sankce, které na ni uvalilo mezinárodní společenství kvůli raketovým a jaderným testům. Finance získané růstem bitcoinu může využít právě v dalším rozvoji jaderného programu, kterým hrozí Spojeným státům.

Slova Moriuchiové de facto potvrzuje také mluvčí Pchjongjangské univerzity vědy a technologií. „Naše učení je zamýšleno k asistenci vybudování kapacity, která umožní efektivní rozvoj a výhody pro lid KLDR. Obáváme se sankcí a rizik zneužití zdrojů a know-how. Pečujeme o to, abychom se vyhnuli veškerým citlivým a zakázaným oblastem,“ pravil.

Kryptoměny jsou pro komunistickou diktaturu zajímavé ještě z jednoho hlediska. Mohou sloužit jako pračka peněz. KLDR krade totiž nejen virtuální, ale také klasické peníze. Podle zprávy Institutu finanční bezpečnosti stála za krádeží 81 milionů dolarů (více než 1,7 miliardy korun) z bangladéšské centrální banky.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud