Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

KLDR těží z růstu bitcoinu. Může tak získat peníze na jaderný program

KLDR těží z růstu bitcoinu. Může tak získat peníze na jaderný program

Kryptoměny jsou fenoménem posledních měsíců. Bitcoin se dnes přiblížil hranici 20.000 dolarů a očekává se další růst. Jeho vzestup ale nepřináší jen pozitiva. Peníze se díky tomu zřejmě dostanou také do Severní Koreje. Ta si potenciál virtuálních měn uvědomila již dříve. Lup z hackerských útoků jí nyní pomáhá obcházet mezinárodní sankce.

Hodnota bitcoinu se v současnosti pohybuje kolem hranice 18.000 dolarů za kus. Za poslední tři měsíce ale vzrostla více než trojnásobně. Růst kryptoměn je fenoménem, na kterém se snaží vydělat větší i menší střadatelé. A také některé státy.

Například Venezuela chystá vlastní kryptoměnu, od níž si slibuje, že jí pomůže z vleklé hospodářské krize. Jiní sází na již osvědčená platidla. Třeba Severní Korea nyní výrazně vydělává právě na zmíněném bitcoinu.

Zásobárna hackerů

KLDR měnu získává hlavně z hackerských útoků. Podle Microsoftu stála za jarním ransomwarem WannaCry, který napadl počítače se systémem Windows. Útok postihl asi 300 tisíc obětí a žádal výkupné za jeho odblokování. Hackeři si v srpnu vybrali 140 tisíc dolarů v bitcoinech (asi 3 miliony korun). Od té doby se hodnota měny ztrojnásobila.

Severokorejci také začali napadat jihokorejské bitcoinové burzy. Na těch se přitom obchodují tisíce bitcoinů. Třeba květnový útok, který se nepodařilo s KLDR spojit, připravil soulskou burzu Yapizon o 3800 bitcoinů.

Severní Korea si své hackery vychovává dlouhodobě. Začala s tím už zkraje 90. let. V současnosti má asi 1700 státem sponzorovaných hackerů, kterým radí více než pět tisíc poradců, trenérů a dalších profesí. Tito lidé typicky pracují v zahraničí jako programátoři.

Zkouší i tězit?

Podle společnosti Recorded Future, podporované CIA a Googlem, se režim diktátora Kim Čong-una snaží bitcoiny také těžit. Zjistila to na základě monitoringu internetu v zemi.

K takové schopnosti je ale skeptický Federico Tenga, italský zakladatel bitcoinového startupu Chainside, který v KLDR působil jako vyučující. O kryptoměnách školil elitní studenty na univerzitě v Pchjongjangu.

„Když jsem tam byl, provozoval jsem bitcoinový uzel. Takže možná si lidé monitorující severokorejský internet myslí, že někdo tímto způsobem těžil, ale není to tak,“ komentuje pro VICE News Tenga, podle kterého je na těžbu potřeba sofistikovaná technologie. Bitcoinový uzel je proti tomu počítačem, který obsahuje plnou kopii bitcoinového schématu a pomáhá ověřit veškeré transakce, které se v síti uskutečňují.

Obcházení sankcí i pračka peněz

Tengovo působení ale ukazuje na výrazný zájem KLDR o kryptoměny. Země si zve na své univerzizy zahraniční experty, aby mladé Severokorejce vyškolili. Ačkoli Tenga tvrdí, že jeho práci nikdo z čela státu neovlivňoval, stále existuje obava ze zneužití.

„Univerzitě bylo dovoleno nabízet tento kurz, přivádět si zahraniční experty a vychovávat severokorejské studenty, protože vláda zjistila hodnotu bitcoinu a kryptoměn jako generátoru zdrojů pro režim,“ domnívá se Priscilla Moriuchiová, ředitelka rozvoje strategických hrozeb v Recorded Future.

KLDR pomocí kryptoměn může obcházet sankce, které na ni uvalilo mezinárodní společenství kvůli raketovým a jaderným testům. Finance získané růstem bitcoinu může využít právě v dalším rozvoji jaderného programu, kterým hrozí Spojeným státům.

Slova Moriuchiové de facto potvrzuje také mluvčí Pchjongjangské univerzity vědy a technologií. „Naše učení je zamýšleno k asistenci vybudování kapacity, která umožní efektivní rozvoj a výhody pro lid KLDR. Obáváme se sankcí a rizik zneužití zdrojů a know-how. Pečujeme o to, abychom se vyhnuli veškerým citlivým a zakázaným oblastem,“ pravil.

Kryptoměny jsou pro komunistickou diktaturu zajímavé ještě z jednoho hlediska. Mohou sloužit jako pračka peněz. KLDR krade totiž nejen virtuální, ale také klasické peníze. Podle zprávy Institutu finanční bezpečnosti stála za krádeží 81 milionů dolarů (více než 1,7 miliardy korun) z bangladéšské centrální banky.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744