Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kondomy, grilovačka nebo chata k rekreaci. Firmy lákají na někdy až bizarní zaměstnanecké benefity

Kondomy, grilovačka nebo chata k rekreaci. Firmy lákají na někdy až bizarní zaměstnanecké benefity

Do rekordního stavu se dostal trh práce, na němž na jedno volné pracovní místo připadá 1,61 lidí. Hlad po zaměstnancích dohánějí firmy až k bizarním benefitům. 

 
 

Trendu lákání zaměstnanců na nejrůznější výhody si všímají personální agentury, podle kterých to může firmám pomoci v náborech. „Benefity mohou firmám pomoci uspět při pomyslném boji o zaměstnance. Atraktivní nabídka benefitů může být pro uchazeče výrazným rozhodovacím kritériem, pokud přijde na dvě podobné pracovní nabídky,“ uvedla Markéta Kouklíková z agentury ManpowerGroup.

Podle personálně poradenské společnosti Hays dokonce některé firmy neváhají dát na benefity pro své zaměstnance víc peněz než dřív. „Společnosti obměňují benefity tak, aby byly pro zaměstnance atraktivní. Také přidávají nové nebo zvětšují rozpočet určený na firemní výhody,“ shrnula Kristýna Králová. Zvyšování výdajů na náborové akce potvrdil například internetový obchod Alza.cz.

E-shop láká na reklamách v pražském metru na „haldu peněz“, „kotel benefitů“ a přejídání na společné grilovačce čtyřikrát do roka. „Tento styl prezentace Alzy jako zaměstnavatele mnohem lépe vyjadřuje naši specifickou, extrémně neformální a svobodnou firemní kulturu,“ pochvaluje si HR ředitel Marek Premus s tím, že roční testování takového náboru se ukázalo jako úspěšné.

Více si přečtěte na webu E15.cz.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1