Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Konec intervencí přehledně: Levnější dovolené, benzin a 4 další změny, které to přinese

Bankovní rada České národní banky dnes s okamžitou platností ukončila režim devizových intervencí, banka tak nebude bránit posílení koruny pod hranici 27 korun za euro. Jakým směrem se koruna vydá? Kdo na tom vydělá a kdo naopak bude tratit?

1. Zdraží exporty českých firem

Koruna bude vůči zahraničním měnám silnější, firmy dostanou za své zboží méně peněz. Intervence ČNB ale na druhou stranu podnikům orientujícím se na vývoz přinesly nemalé peníze: od listopadu 2013 přímo 687 miliard korun a nepřímo 590 miliard korun.

1080p 720p 480p 360p 240p
Co jsou intervence ČNB?

2. Radovat se naopak mohou importéři 

Pro ně byla slabá koruna nevýhodou, protože v zahraničí nakoupili zboží dráž než před intervencemi. Ve chvíli, kdy koruna posílí, se rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou zvýší, a tím stoupnou i příjmy dovozců.

3. Zlevní se zájezdy a dovolené

Zejména se to dotkne last minute zájezdů. Cestovní kanceláře si již dříve předplatily ubytovací kapacity v zahraničí, stejně jako dopravu u leteckých společností. „Promítnutí případného posílení koruny by mohlo být nejviditelnější u některých last minute zájezdů," říká Stanislav Zíma z Asociace cestovních kanceláří. Snížení dovolených slibuje například Student Agency: „Posílení koruny se okamžitě projeví na cenách zájezdů od rakouských a německých cestovních kanceláří, které nabízíme," píše společnost v tiskové zprávě.

4. Zlevní se zboží ze zahraničí

Za svou silnější korunu si budeme moci koupit více zahraničního zboží. Mnoho Čechů už se těší na nákupní horečku.

5. Můžeme očekávat pokles cen pohonných hmot 

Posílení koruny vůči euru se brzy projeví i na kurzu vůči americkému dolaru, což je měna, ve které se ropa a její deriváty obchodují. Analytici očekávají, že by benzín mohl zlevnit až o padesát haléřů na litr.

6. Lidé, kteří mají eura pod polštářem, o něco zchudnou

Za svá eura totiž teď dostanou méně českých korun. Kdo má na horší časy takto odložených například deset tisíc eur, přišel by při posílení koruny na úroveň 25 EUR/CZK až o dvacet tisíc korun.

VŠE O KURZU KORUNY A KONCI INTERVENCÍ ČNB ČTETE ZDE

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744