Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Konec intervencí se blíží, firmy tonou v nejistotě

Konec intervencí se blíží, firmy tonou v nejistotě

Sílí pochybnosti byznysmenů, jakým směrem se vydá kurz koruny poté, co ČNB ukončí své intervence.

Necelých pět týdnů před možným ukončením devizových intervencí České národní banky byznys tápe, jak se na uvolnění koruny připravit. Ačkoli nejistota o budoucím vývoji kurzu domácí měny vrcholí, měli exportéři ještě počátkem ledna pojištěno proti měnovým výkyvům jen zhruba 27 procent letošních vývozů, tedy podíl blížící se historickému minimu. Poptávku po kurzovém zajištění tlumí jeho nákladnost stejně jako rostoucí pochybnosti o tom, jakým směrem se česká měna na jaře ze své současné hodnoty vydá.

„Názory odborníků jsou tak protichůdné, že jsme se rozhodli nedělat vůbec nic a jen čekat, co přijde,“ říká šéf potravinářského gigantu Bidfood Bohumil Volf. Jeho přístup sdílejí další obchodníci. „Zajištění nemáme, nejsme si jisti, zda koruna skutečně posílí. Snažíme se spíše vyvážit podíl příjmů a nákladů v eurech,“ uvedl šéf metalurgické Boltjes Group Ivor Poprach.

Celý článek si můžete přečíst na webu E15.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link