Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Konec levné elektřiny. Ceny energií začnou příští rok stoupat, shodují se obchodníci

Konec levné elektřiny. Ceny energií začnou příští rok stoupat, shodují se obchodníci

Obchodníci s elektrickou energií připouštějí, že se růst cen na burze promítne do koncových cen. Roste i poptávka po garanci na více let.

 
 

Příští rok českým domácnostem po pěti letech s velkou pravděpodobností zdraží elektřina. Na burze je na rok 2018 v průměru o čtrnáct procent dražší než loni. Obchodníci, kteří pro své zákazníky nakupují elektřinu letos, budou nejspíš muset zvýšit koncové ceny.

„Tento předpoklad platí, pokud se cenový trend ve zbytku roku neotočí, což neočekávám. Konkurenční boj jim ale neumožní plně promítnout nárůst burzovních cen do koncových cen,“ říká Jiří Gavor, ředitel Asociace nezávislých obchodníků s energiemi.

Zdražování opatrně naznačují také někteří obchodníci. „Pro většinu zákazníků nakupujeme elektřinu průběžně celý předchozí rok a pro ty s garantovanou cenou i s větším předstihem. Meziroční nárůst našich průměrných nákladů na pořízení elektřiny na příští rok tedy nebude odpovídat čtrnácti procentům,“ říká Roman Gazdík, mluvčí ČEZ, s tím, že o cenové politice bude ČEZ teprve rozhodovat.

Více si přečtěte na webu E15.cz. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1