Články odjinud

Krach českého leteckého snu: Měl to být největší porevoluční projekt, peníze z Malajsie ale nedorazily

Krach českého leteckého snu: Měl to být největší porevoluční projekt, peníze z Malajsie ale nedorazily

České dopravní letadlo od společnosti Evektor mělo být největším tuzemským projektem leteckého průmyslu v porevoluční historii. Jak ale zjistil deník E15, tak z něj nejspíš sejde. Slíbené miliardové investice z Malajsie nedorazily a firmou zmítají vnitřní spory. Do projektu se už celkem nalilo dva a půl miliardy korun. 

V roce 2014 bylo v Kunovicích veselo. Výrobce letadel Evektor byl díky projektu malého dopravního letounu ve středu zájmu letecké veřejnosti. Malý dopravní letoun EV-55 byl přesně to, co mnohé regionální aerolinky sháněly.

Evektoru EV-55 tehdy chyběla finální certifikace, se kterou měla pomoci malajsijská společnost Aspirasi Pertiwi, v jejímž čele stojí bývalý malajsijský premiér Mohammad Mahathir. Malajsijci přislíbili investici ve výši 200 milionů dolarů, tedy největší, jaká kdy z této asijské země do Čech připlula.

Investoři si dokonce potřásli rukou s prezidentem Milošem Zemanem, čímž byl obchod považován za uzavřený. Malajsijci mají nyní ve společností osmnáctiprocentní podíl a rozhodovací práva. Jejich podíl měl postupně růst až na 90 procent.

Bude muset firma vracet dotace? A kde přesně se stala chyba? Více na E15.cz