Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kradete, co jsme vymysleli my, obviňuje Trump Číňany. Spor o patenty žene ke Světové obchodní organizaci

Kradete, co jsme vymysleli my, obviňuje Trump Číňany. Spor o patenty žene ke Světové obchodní organizaci

Spojené státy podaly u Světové obchodní organizace (WTO) stížnost na Čínu kvůli podezření z krádeže amerického duševního vlastnictví. Stížnost přichází den poté, co americký prezident Donald Trump podepsal dekret, který by mohl vést k uvalení cel na dovoz čínského zboží v hodnotě až 60 miliard dolarů (1,2 bilionu Kč) rovněž kvůli údajným čínským krádežím amerického duševního vlastnictví.

Podle prohlášení USA Čína zřejmě porušuje pravidla WTO, když popírá zahraničním držitelům patentových práv, včetně amerických společností, základní patentová práva, protože nebrání čínským podnikům, aby využívaly patentovou technologii i po ukončení licenční smlouvy na jeho používání.

Porušením pravidel by podle USA mohlo být i to, že ukládá povinné nepříznivé smluvní podmínky, které jsou diskriminační a méně příznivé pro dovezené zahraniční technologie.

Memorandum podepsané ve čtvrtek Trumpem počítá se zavedením cel, ale až po uplynutí 30denního konzultačního období, které začne po zveřejnění seznamu zboží, na které se cla budou vztahovat. Tento seznam ještě není vypracován. Stížnost u WTO se tak očekávala, protože zavedení těchto cel vyžaduje podle amerických zákonů současně i podání protestu u WTO.

Čína odmítá obvinění Trumpa a uvedla, že je připravena na odvetná opatření vůči dovozu z USA.

Americká cla vůči Číně kvůli její politice v oblasti duševního vlastnictví přicházejí po dalších dvou obchodních akcích Trumpa, globálním clům na solární panely a na ocel a hliník.

Čínské ministerstvo obchodu dnes uvedlo, že kvůli clům na ocel a hliník plánuje zavést odvetná cla na dovoz amerického zboží v hodnotě tří miliard USD. Na seznamu zboží, kterého by se cla mohla týkat, je 128 produktů, napsala agentura Reuters.

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867