Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kradete, co jsme vymysleli my, obviňuje Trump Číňany. Spor o patenty žene ke Světové obchodní organizaci

Kradete, co jsme vymysleli my, obviňuje Trump Číňany. Spor o patenty žene ke Světové obchodní organizaci

Spojené státy podaly u Světové obchodní organizace (WTO) stížnost na Čínu kvůli podezření z krádeže amerického duševního vlastnictví. Stížnost přichází den poté, co americký prezident Donald Trump podepsal dekret, který by mohl vést k uvalení cel na dovoz čínského zboží v hodnotě až 60 miliard dolarů (1,2 bilionu Kč) rovněž kvůli údajným čínským krádežím amerického duševního vlastnictví.

Podle prohlášení USA Čína zřejmě porušuje pravidla WTO, když popírá zahraničním držitelům patentových práv, včetně amerických společností, základní patentová práva, protože nebrání čínským podnikům, aby využívaly patentovou technologii i po ukončení licenční smlouvy na jeho používání.

Porušením pravidel by podle USA mohlo být i to, že ukládá povinné nepříznivé smluvní podmínky, které jsou diskriminační a méně příznivé pro dovezené zahraniční technologie.

Memorandum podepsané ve čtvrtek Trumpem počítá se zavedením cel, ale až po uplynutí 30denního konzultačního období, které začne po zveřejnění seznamu zboží, na které se cla budou vztahovat. Tento seznam ještě není vypracován. Stížnost u WTO se tak očekávala, protože zavedení těchto cel vyžaduje podle amerických zákonů současně i podání protestu u WTO.

Čína odmítá obvinění Trumpa a uvedla, že je připravena na odvetná opatření vůči dovozu z USA.

Americká cla vůči Číně kvůli její politice v oblasti duševního vlastnictví přicházejí po dalších dvou obchodních akcích Trumpa, globálním clům na solární panely a na ocel a hliník.

Čínské ministerstvo obchodu dnes uvedlo, že kvůli clům na ocel a hliník plánuje zavést odvetná cla na dovoz amerického zboží v hodnotě tří miliard USD. Na seznamu zboží, kterého by se cla mohla týkat, je 128 produktů, napsala agentura Reuters.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1