Krize v Air France. Zaměstnanci odmítli dohodu o růstu platů, šéf firmy obratem rezignoval | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Krize v Air France. Zaměstnanci odmítli dohodu o růstu platů, šéf firmy obratem rezignoval

Krize v Air France. Zaměstnanci odmítli dohodu o růstu platů, šéf firmy obratem rezignoval

Zaměstnanci aerolinek Air France ve vnitropodnikovém referendu překvapivě odmítli nabízenou dohodu o zvýšení platů. Šéf společnosti Jean-Marc Janaillac, který dohodou podmínil své setrvání ve funkci, v reakci na to dnes oznámil rezignaci. Francouzská vláda v první reakci oznámila, že je na vedení aerolinek, jak se se situací vypořádá.

Proti dohodě zvedlo ruku 55,4 procenta hlasujících, uvedla agentura AFP. Referenda se zúčastnilo přes 80 procent z celkového počtu více než 46.700 zaměstnanců. "Přijímám důsledky tohoto hlasování... a odstoupím," sdělil Janaillac novinářům několik minut po ohlášení výsledku. Rezignaci podá vedení francouzsko-nizozemského koncernu Air France-KLM v příštích dnech.

"Je na správní radě, aby stanovila, jak se společnost dostane z této probíhající krize," uvedla francouzská ministerstva financí a dopravy ve společném prohlášení. Francouzský stát drží 14,3 procenta akcií společnosti a je tak největším samostatným podílníkem na jejím majetku.

Společnost od února čelila 13 stávkovým dnům, kvůli nimž byla nucena zrušit četné lety. Škodu firma odhaduje na nejméně 300 milionů eur (7,6 miliardy Kč). Odbory zatím plánují pokračovat v dalších naplánovaných stávkách. Nejbližší se mají konat 7. a 8. května.

Skupina Air France-KLM prohloubila v prvním čtvrtletí ztrátu na 118 milionů eur (tři miliardy Kč) z 33 milionů eur před rokem. Aerolinky dnes ještě před hlasováním varovaly, že v letošním roce čekají kvůli stávkám v hlavní francouzské divizi pokles zisku.

Air France musí snížit náklady, aby mohla konkurovat nízkonákladovým rivalům a nové konkurenci z Asie. Některé jiné evropské aerolinky, jako je Lufthansa a British Airways, v uplynulých letech úsporná opatření navzdory odporu a stávkám zaměstnanců provedly, připomněla agentura Reuters.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.