Kryptoměny neexistují, ale blockchain promění bankovnictví, říká šéf představenstva BNP Paribas | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kryptoměny neexistují, ale blockchain promění bankovnictví, říká šéf představenstva BNP Paribas

Kryptoměny neexistují, ale blockchain promění bankovnictví, říká šéf představenstva BNP Paribas

Francouzská banka BNP Paribas posiluje aktivity v Česku. Na mladé klienty chce cílit se svou novou značkou Hello bank a spolupracuje i s fintechovými firmami. „Banka je navržena s cílem rozšířit využívání digitálních technologií, které jsou populární u mladých lidí. Stejně postupujeme i v Německu,“ říká předseda představenstva BNP Paribas Jean Lemierre v rozhovoru pro E15.

Vedle zmíněných společností roste také význam a vliv kryptoměn. Jak pronikají do tradičního bankovního byznysu?

Neznám žádnou kryptoměnu, jen kryptokomodity. Měna je operována centrální bankou. Takzvané kryptoměny neexistují. Nemají specifika a kvalitu tradičních měn. S kryptokomoditami mám problém. Nevím, odkud pocházejí, kam tečou. Pro banku je to zásadní otázka. Provedli jsme regulace bránící korupci, financování terorismu.

Blockchain je pro vás významnější?

To je něco jiného. Ten může být součástí naší budoucnosti. Lze ho využít k obchodování cenných papírů, ale i k řadě dalších funkcí. To je výzva pro bankovní sektor a musíme ji akceptovat. V plánu do roku 2020 BNP Paribas investuje tři miliardy eur do digitální transformace včetně technologií typu blockchain. Potřebujeme být připraveni.

Takže blockchain banky výrazně změní?

Jeho implementace bude mít významný dopad. Víme, jaký je trend, nikdo ale netuší, kam až povede.

Na konci loňského roku jste začali v Česku provozovat Hello bank, která je zaměřena primárně na mladé klienty. Jsou pro vás zásadní cílovou skupinou?

Banka je navržena s cílem rozšířit využívání digitálních technologií, které jsou populární u mladých lidí. Stejně postupujeme i v Německu, kde jsme spustili novou banku na stejném principu. V Česku a právě v Německu rozšiřujeme retailové bankovnictví prostřednictvím digitálních technologií.

CELÝ ROZHOVOR SI MŮŽETE PŘEČÍST NA WEBU E15.cz

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.