Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kryptoměny zažily černý leden. Cena bitcoinu klesla o třetinu, celkem trh umazal 500 miliard dolarů

Kryptoměny zažily černý leden. Cena bitcoinu klesla o třetinu, celkem trh umazal 500 miliard dolarů

Je to jako seskok na gumovém laně z vysokého mostu, jen nevíte, zda vás lano zadrží dříve, než dopadnete na tvrdou realitu pod vámi. Právě takový vývoj zažily v úvodu letošního roku kryptoměny. Virtuální platidla odmazaly během ledna stovky miliard dolarů, otřesení retailoví investoři panikařili a vyprodávali své mince a tokeny a dále tak přispívali k propadu ceny. Byl to jen nešťastný začátek roku, nebo se trend volného pádu v příštích měsících udrží?

Číslo, na které se lidé ptají, je 500 miliard dolarů. Právě tolik odmazal trh virtuálních měn během prvního letošního měsíce. Pro srovnání: je to, jako by se mávnutím proutku rozplynuly dva roky výkonu celé české ekonomiky. A rok slovenského HDP nádavkem.

Spolu s trhem kryptoměn v lednu padaly i vidiny investorů na rychlé zbohatnutí. Jen pro připomenutí – ještě v polovině prosince bitcoin horečně atakoval cenu 20 tisíc dolarů a vypadalo to, že virtuální mince nakupuje snad každý napříč sociálními skupinami. Kdo na nákup neměl volné prostředky, tak si peníze rychle půjčoval. Novodobá zlatá horečka byla až příliš lákavá a Klondike byl díky digitálním technologiím až příliš blízko.

„Lidé, kteří na trh kryptoměn vstoupili na přelomu roku, ale dnes realizují ztráty v řádech desítek procent. Mnohým z nich již došla trpělivost a z trhu odcházejí úplně, což vyvolává další pokles cen,“ komentuje pro INFO.CZ aktuální stav na trhu hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Kryptoměny přitom měly jenom smůlu. V úvodu roku jejich směrem mířilo značné množství negativních zpráv, které zhoršily sentiment trhu i výhled do budoucna. A protože virtuální měny za sebou nemají žádné jiné reálné fundamenty než právě důvěru investorů, odrazily se tyto události na ceně kryptoměn. Brutálně.

Trh zatěžovaly zejména regulatorní obavy. Předpoklad zákazu obchodování s virtuálními měnami v jejich Mekce – Jižní Koreji, zpřísnění kontroly v Číně, obavy ze zásahu amerických regulátorů, dezinterpretace médií ohledně plánů v Indii, zákaz reklamy na kryptoměny na sociální síti Facebook i krádež půl miliardy dolarů z burzy Coincheck. Jedna špatná zpráva stíhala druhou, pozitivních zpráv, které by pomáhaly ztráty odmazávat, bylo pomálu.

To potvrzuje Dominik Stroukal, ředitel Liberálního institutu a odborník na kryptoměny. „Hlavním důvodem lednového poklesu je obyčejná panika po delším sestupu na začátku roku," říká pro INFO.CZ. „Lidé, kteří naskočili do rozjetého vlaku s vidinou krátkých a jednoduchých zisků mají nyní strach. Dalším důvodem jsou negativní zprávy, jako je například zmíněná rekordní krádež jedné z kryptoměn, a nakonec i samotná absence zásadních dobrých zpráv, na které se čekalo a stále čeká."

Trh proto padal. Nejznámější kryptoměna Bitcoin odepsala během měsíce 28 procent, Litecoin 30 procent a Ripple ztratil polovinu své ceny. Našly se i kryptoměny, které rostly, byly však v jasné menšině, uvádí server CNBC

„Na aktuálním vývoji je patrné, že se důvěra postupně vytrácí a cena bitcoinu klesá doslova volným pádem. Dnes se již pohybujeme pod psychologickou hranicí osmi tisíc dolarů a prozatím nic nenasvědčuje tomu, že by se klesající trend měl obracet,“ naznačuje nejbližší trend Křeček.

Trh se nicméně snaží vidět věci v perspektivě. „Regulatorní tlaky jsou jen momentální výkyvy,“ myslí Naeem Aslam, hlavní analytik společnosti TF Global Markets. „Když hovořím s investory, tak jsou rádi, že dochází k regulatorním zásahům. Ty totiž jen zvýší důvěru ve správné použití této technologie,“ dodává s tím, že ve dlouhodobém horizontu jsou zásahy regulátorů pro trh kryptoměn jednoznačně pozitivní.

Optimista je i Stroukal. „Celé podhoubí kryptoměn funguje lépe než kdy jindy. Burzy jsou bezpečnější, převody jednodušší, i když často dražší, krádeže obtížnější, aplikace uživatelsky přívětivější. Vznikají nové společnosti, píšou se knihy, lidé více mluví o technologii, na které kryptoměny běží. Pokud se nestane nic tragického, potom dlouhodobě vidím prostor pro zajímavý růst," říká pro INFO.CZ.

Investoři se nyní snaží odhadnout, zda mají své virtuální měny prodávat, nebo je držet a doufat ve světlejší zítřky. To je ale jako věštit z křišťálové koule. Podle analytiků společnosti Citybank ukazuje vývoj ceny bitcoinu nulovou korelaci s hlavním americkým akciovým indexem S&P 500, s cenou zlata je pak korelace asi pětiprocentní.

Cena bitcoinu i dalších kryptoměn je tažena zejména důvěrou enthusiastů, která je aktuálně na opačné misce vah než obavy regulátorů, kteří chtějí obchody s virtuálními měnami zakázat. Která miska půjde k zemi, ukáže až budoucnost. 

Znáte další virtuální měnu litecoin? Podrobnosti o něm čtěte zde>>>

 

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1