Kryptoměny zažily černý leden. Cena bitcoinu klesla o třetinu, celkem trh umazal 500 miliard dolarů | info.cz

Články odjinud

Kryptoměny zažily černý leden. Cena bitcoinu klesla o třetinu, celkem trh umazal 500 miliard dolarů

Je to jako seskok na gumovém laně z vysokého mostu, jen nevíte, zda vás lano zadrží dříve, než dopadnete na tvrdou realitu pod vámi. Právě takový vývoj zažily v úvodu letošního roku kryptoměny. Virtuální platidla odmazaly během ledna stovky miliard dolarů, otřesení retailoví investoři panikařili a vyprodávali své mince a tokeny a dále tak přispívali k propadu ceny. Byl to jen nešťastný začátek roku, nebo se trend volného pádu v příštích měsících udrží?

Číslo, na které se lidé ptají, je 500 miliard dolarů. Právě tolik odmazal trh virtuálních měn během prvního letošního měsíce. Pro srovnání: je to, jako by se mávnutím proutku rozplynuly dva roky výkonu celé české ekonomiky. A rok slovenského HDP nádavkem.

Spolu s trhem kryptoměn v lednu padaly i vidiny investorů na rychlé zbohatnutí. Jen pro připomenutí – ještě v polovině prosince bitcoin horečně atakoval cenu 20 tisíc dolarů a vypadalo to, že virtuální mince nakupuje snad každý napříč sociálními skupinami. Kdo na nákup neměl volné prostředky, tak si peníze rychle půjčoval. Novodobá zlatá horečka byla až příliš lákavá a Klondike byl díky digitálním technologiím až příliš blízko.

„Lidé, kteří na trh kryptoměn vstoupili na přelomu roku, ale dnes realizují ztráty v řádech desítek procent. Mnohým z nich již došla trpělivost a z trhu odcházejí úplně, což vyvolává další pokles cen,“ komentuje pro INFO.CZ aktuální stav na trhu hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Kryptoměny přitom měly jenom smůlu. V úvodu roku jejich směrem mířilo značné množství negativních zpráv, které zhoršily sentiment trhu i výhled do budoucna. A protože virtuální měny za sebou nemají žádné jiné reálné fundamenty než právě důvěru investorů, odrazily se tyto události na ceně kryptoměn. Brutálně.

Trh zatěžovaly zejména regulatorní obavy. Předpoklad zákazu obchodování s virtuálními měnami v jejich Mekce – Jižní Koreji, zpřísnění kontroly v Číně, obavy ze zásahu amerických regulátorů, dezinterpretace médií ohledně plánů v Indii, zákaz reklamy na kryptoměny na sociální síti Facebook i krádež půl miliardy dolarů z burzy Coincheck. Jedna špatná zpráva stíhala druhou, pozitivních zpráv, které by pomáhaly ztráty odmazávat, bylo pomálu.

To potvrzuje Dominik Stroukal, ředitel Liberálního institutu a odborník na kryptoměny. „Hlavním důvodem lednového poklesu je obyčejná panika po delším sestupu na začátku roku," říká pro INFO.CZ. „Lidé, kteří naskočili do rozjetého vlaku s vidinou krátkých a jednoduchých zisků mají nyní strach. Dalším důvodem jsou negativní zprávy, jako je například zmíněná rekordní krádež jedné z kryptoměn, a nakonec i samotná absence zásadních dobrých zpráv, na které se čekalo a stále čeká."

Trh proto padal. Nejznámější kryptoměna Bitcoin odepsala během měsíce 28 procent, Litecoin 30 procent a Ripple ztratil polovinu své ceny. Našly se i kryptoměny, které rostly, byly však v jasné menšině, uvádí server CNBC

„Na aktuálním vývoji je patrné, že se důvěra postupně vytrácí a cena bitcoinu klesá doslova volným pádem. Dnes se již pohybujeme pod psychologickou hranicí osmi tisíc dolarů a prozatím nic nenasvědčuje tomu, že by se klesající trend měl obracet,“ naznačuje nejbližší trend Křeček.

Trh se nicméně snaží vidět věci v perspektivě. „Regulatorní tlaky jsou jen momentální výkyvy,“ myslí Naeem Aslam, hlavní analytik společnosti TF Global Markets. „Když hovořím s investory, tak jsou rádi, že dochází k regulatorním zásahům. Ty totiž jen zvýší důvěru ve správné použití této technologie,“ dodává s tím, že ve dlouhodobém horizontu jsou zásahy regulátorů pro trh kryptoměn jednoznačně pozitivní.

Optimista je i Stroukal. „Celé podhoubí kryptoměn funguje lépe než kdy jindy. Burzy jsou bezpečnější, převody jednodušší, i když často dražší, krádeže obtížnější, aplikace uživatelsky přívětivější. Vznikají nové společnosti, píšou se knihy, lidé více mluví o technologii, na které kryptoměny běží. Pokud se nestane nic tragického, potom dlouhodobě vidím prostor pro zajímavý růst," říká pro INFO.CZ.

Investoři se nyní snaží odhadnout, zda mají své virtuální měny prodávat, nebo je držet a doufat ve světlejší zítřky. To je ale jako věštit z křišťálové koule. Podle analytiků společnosti Citybank ukazuje vývoj ceny bitcoinu nulovou korelaci s hlavním americkým akciovým indexem S&P 500, s cenou zlata je pak korelace asi pětiprocentní.

Cena bitcoinu i dalších kryptoměn je tažena zejména důvěrou enthusiastů, která je aktuálně na opačné misce vah než obavy regulátorů, kteří chtějí obchody s virtuálními měnami zakázat. Která miska půjde k zemi, ukáže až budoucnost. 

Znáte další virtuální měnu litecoin? Podrobnosti o něm čtěte zde>>>

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí druhého dílu

Články odjinud