Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kurz se po konci intervencí může hnout oběma směry, přiznal Rusnok. Koruna kvůli ČNB oslabila už dnes

Kurz se po konci intervencí může hnout oběma směry, přiznal Rusnok. Koruna kvůli ČNB oslabila už dnes

Od příštího měsíce je možné čekat opuštění intervencí na jakémkoliv jednání bankovní rady, na kterou tak té doby bude upírán zrak celé republiky. Konec režimu devizových intervencí totiž může nastat kdykoliv po konci tzv. tvrdého závazku, tedy od dubna. Na tiskové konferenci to dnes uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok. Zároveň upozornil, že centrální banka již nebude zveřejňovat možné scénáře načasování konce kurzového závazku. oruna v reakci na dnešní rozhodnutí ČNB pokračovat v režimu devizových intervencí oslabila až o půl procenta na 27,14 Kč/EUR, nejníže od loňského června.

„Jak jsme avizovali, uplynutím tvrdého závazku už bude na nás, jak se závazkem naložíme a v jakém časovém horizontu. A nebudeme nadále indikovat možné scénáře. Může to nastat kdykoliv po uplynutí tvrdého závazku,“ uvedl Rusnok.

Na počátku února ČNB zopakovala, že jako pravděpodobný konec režimu intervencí vidí polovinu roku. Tehdy také zopakovala tzv. tvrdý závazek, že neukončí intervence dříve než ve druhém čtvrtletí.

„Počínaje příštím měsícem je možné opuštění kurzového závazku na jakémkoliv jednání bankovní rady. Výsledek rozhodnutí zveřejníme bezprostředně, tedy v řádu desítek minut,“ uvedl dále Rusnok.

Ode dneška tak podle hlavního ekonoma Cyrrus Lukáše Kovandy pro ČNB začíná vůbec nejobtížnější etapa celého intervenčního režimu. „Od této chvíle je středem pozornosti celého finančního světa. Každé své slovo, jež představitelé ČNB od teď veřejně vyřknou, budou muset zvažovat dvojnásob oproti standardní situaci,“ uvedl.

„Hlavní nejistotou pro období po opuštění kurzového závazku zůstává vývoj kurzu koruny, který může krátkodobě kolísat jedním i druhým směrem,“ uvedl Rusnok. Zároveň zopakoval, že centrální banka bude připravena případné nadměrné výkyvy kurzu koruny po ukončení závazku zmírňovat svými nástroji.

Dnes rada podle Rusnoka nerozhodovala o ukončení kurzového závazku a ani o takovém kroku nehlasovala. „Nicméně jsme diskutovali řadu okolností včetně časování,“ uvedl guvernér.

ČNB nabízí jedinou jistotu: že bude dále vládnout nejistota. Komentář Petera Bukova, hlavního analytika TopForex
Špatná zpráva je to především pro spekulanty. Bankovní rada České národní banky na svém čtvrtečním zasedání potvrdila, že dále udrží minimálně 27 Kč za 1 euro. Jedná se o jednostranný kurzový závazek – v případě oslabení koruny by ČNB neintervenovala a nechala stanovení kurzu na trhu. V případě posílení bude pokračovat aktivistická politika – bankovní rada deklarovala ochotu bránit posílení koruny potenciálně neomezenými intervencemi. Nepotvrdily se tak spekulace některých ekonomů, že právě čtvrtek 30. března bude tím dnem, kdy měnový regulátor ukončí intervenční politiku. Inflační cíl, který činil 2 %, byl přitom nejen dosažen, ale dokonce překročen. Z tohoto pohledu tedy není pro intervence dále důvod a koruna by mohla posílit. Prohlášení ČNB nicméně svědčí o obavě z příliš prudkých výkyvů kurzu po ukončení intervencí. Tomu nasvědčuje i prohlášení Rusnoka, že i po ukončení referencí by centrální banka reagovala na nadměrné výkyvy kurzu koruny, aby zabránila volatilitě kurzu.