Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kyrgyzská vláda kvůli Liglassu padne, přijde vyšetřování, říká pro INFO.CZ kritik dohody

Kyrgyzská vláda kvůli Liglassu padne, přijde vyšetřování, říká pro INFO.CZ kritik dohody

Na začátku týdne rozhodla kyrgyzská vláda, že smlouva s českou firmou Liglass Trading na dostavbu kaskády vodních elektráren definitivně končí. Společnost, za kterou neprůhledně lobboval Hrad a o jejíž schopnostech projekt realizovat se objevovaly další a další pochybnosti, neposlala ani do posledního možného termínu částku zhruba 800 milionů korun na vyplacení původního ruského investora. Liglass se brání, že kyrgyzská vláda porušila podmínky jako první, když mu nevrátila finanční jistinu. „Co se týče zálohy 1,147 milionů dolarů, jsem vlastně na straně Liglassu. Tyto peníze by mu měly být vráceny, protože finanční záloha není nijak napojena na kontrakt na stavbu velkých elektráren,“ popisuje v exkluzivním rozhovoru pro INFO.CZ Edil Baisalov, aktivista a člověk, jenž vedl v roce 2010 prezidentskou kancelář přechodné prezidentky Rozy Otunbajevové. V kauze Liglassu vystupoval už od začátku jako ostrý kritik kontraktu. Šéf firmy Michael Smelík ho dokonce označil za hybatele negativní kampaně a jednoho z viníku, kvůli kterým obchod podle jeho interpretace nedopadl.

Kyrgyzská vláda se rozhodla vypovědět smlouvu s Liglass Trading. Jaké dopady to bude mít pro Kyrgyzstán? Bude na stavbu vodních elektráren vypsán nový tendr?

Ano, nový tendr bude vyhlášen. Nejdříve se u nás ale 15. října budou konat prezidentské volby. Bude nová vláda a velmi pravděpodobně se změní pravidla a regulace, aby se neopakovaly chyby z minulosti.

Kauza okolo firmy Liglass v Kyrgyzstánu získala politický podtext. Jaké dopady bude mít podle vás na nového premiéra Sapara Isakova a vicepremiéra Dujšenbeka Zilalijeva. Oba politici se v minulých měsících za českou firmu stavěli.

Jejich reputace je kvůli tomuto případu naprosto zničena. Tato vláda nepřežije další měsíce. Pravděpodobně se dočkáme velmi vážného parlamentního vyšetřování. Nový prezident také může nechat zahájit vyšetřování motivů jejich chybného rozhodování.

Jak případ ovlivní blížící se prezidentské volby?

Skandál je jedním z nejdůležitějších témat voleb. Mluví o něm všichni kandidáti. Sociální demokrat Sooronbaj Jeenbekov, který kandiduje na prezidenta, byl v době uzavření kontraktu s Liglassem premiérem. Stále víc voličů mu to dává za vinu. Velmi pravděpodobně bude na podobné otázky tázán během prezidentských debat. Jeho hlavní oponent Omurbek Babanov už požádal o vyšetřování.

Původní investor projektu - ruským státem vlastněná společnost RusHydro - vyhrožuje mezinárodní arbitráží. Mluví o ní také Liglass, který viní Kyrgyzstán z nevrácení finanční záruky ve výši zhruba jednoho milionů dolarů, a tím porušení podmínek.

Případ RusHydro bude vyřešen po volbách. Co se týče zálohy 1,147 milionů dolarů, jsem vlastně na straně Liglassu. Tyto peníze by mu měly být vráceny, protože finanční záloha není nijak napojena na kontrakt na stavbu velkých elektráren. Garance byla složena podle pravidel tendru na sérii malých stanic. Naše vláda zabavila tyto peníze jen z politických důvodů, protože potřebuje zmírnit morální katastrofu. Na svou obranu říká, že tyto peníze „vydělala“. Neexistuje pro to žádný právní základ a já věřím, že peníze budou dříve či později Liglassu vráceny.

Majitel Liglass Trading Michael Smelík zmiňoval často vaše jméno. Podle jeho názoru mohou novináři i vy za to, že se nepodařilo kontrakt naplnit. Vyhrožuje vám žalobou?

S panem Smelíkem jsem se nikdy neviděl. Ale pokud bych ho někdy potkal, tak bych mu vlastně poděkoval. Moji přátele si ze mě dělají legraci, jestli jsem mu zaplatil za tak skvělou reklamu mého jména. Bylo velmi vtipné slyšet, že pro jeho kontrakt představuji zásah vyšší moci. Lepší kompliment neexistuje. Jeho hrozby neberu vážně. I na něj by bylo příliš vyhrožovat mi soudním řízením kvůli tomu, že bojuji s korupcí ve své vlastní zemi.

Jaké jsou okolnosti případu Liglass?
Poté, co na začátku léta uzavřela kyrgyzská vláda s firmou Liglass Trading slavnostně kontrakt na stavbu kaskády vodních elektráren, začaly se kolem obchodu objevovat pochybnosti. Podle médií v branži neznámá firma neměla dostatek zkušeností ani financí na zvládnutí tak velkého projektu. Představitelé Liglassu tvrdili, že pochyby jsou neoprávněné a že prostředky dokáží zajistit od investorů. Kontroverzi vzbudil také fakt, že za firmu lobboval za nejasných okolností jak prezident Miloš Zeman, tak jeho kancléř Vratislav Mynář. Politickou rovinu kauza získala také ve středoasijské republice, pro níž je vodní energie zásadní. Ožehavější je případ i proto, že v zemi se letos v říjnu odehrají prezidentské volby. Jak ukazují aktuální zprávy z Kyrgyzstánu, případ Liglassu v nich může hrát svou roli. Dopadá také na Sapara Isakova. Ten v době uzavření smlouvy působil jako kancléř prezidenta, v létě se stal kyrgyzským premiérem. Politici, kteří se proti obchodu s Liglassem stavěli, už volají po vyšetřování, co za ním stálo. Hlasitým kritikem kontraktu byl od začátku také aktivista a člověk, jenž vedl v roce 2010 prezidentskou kancelář přechodné prezidentky Rozy Otunbajevové, Edil Baisalov.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744