Kyrgyzská vláda kvůli Liglassu padne, přijde vyšetřování, říká pro INFO.CZ kritik dohody | info.cz

Články odjinud

Kyrgyzská vláda kvůli Liglassu padne, přijde vyšetřování, říká pro INFO.CZ kritik dohody

Na začátku týdne rozhodla kyrgyzská vláda, že smlouva s českou firmou Liglass Trading na dostavbu kaskády vodních elektráren definitivně končí. Společnost, za kterou neprůhledně lobboval Hrad a o jejíž schopnostech projekt realizovat se objevovaly další a další pochybnosti, neposlala ani do posledního možného termínu částku zhruba 800 milionů korun na vyplacení původního ruského investora. Liglass se brání, že kyrgyzská vláda porušila podmínky jako první, když mu nevrátila finanční jistinu. „Co se týče zálohy 1,147 milionů dolarů, jsem vlastně na straně Liglassu. Tyto peníze by mu měly být vráceny, protože finanční záloha není nijak napojena na kontrakt na stavbu velkých elektráren,“ popisuje v exkluzivním rozhovoru pro INFO.CZ Edil Baisalov, aktivista a člověk, jenž vedl v roce 2010 prezidentskou kancelář přechodné prezidentky Rozy Otunbajevové. V kauze Liglassu vystupoval už od začátku jako ostrý kritik kontraktu. Šéf firmy Michael Smelík ho dokonce označil za hybatele negativní kampaně a jednoho z viníku, kvůli kterým obchod podle jeho interpretace nedopadl.

Kyrgyzská vláda se rozhodla vypovědět smlouvu s Liglass Trading. Jaké dopady to bude mít pro Kyrgyzstán? Bude na stavbu vodních elektráren vypsán nový tendr?

Ano, nový tendr bude vyhlášen. Nejdříve se u nás ale 15. října budou konat prezidentské volby. Bude nová vláda a velmi pravděpodobně se změní pravidla a regulace, aby se neopakovaly chyby z minulosti.

Kauza okolo firmy Liglass v Kyrgyzstánu získala politický podtext. Jaké dopady bude mít podle vás na nového premiéra Sapara Isakova a vicepremiéra Dujšenbeka Zilalijeva. Oba politici se v minulých měsících za českou firmu stavěli.

Jejich reputace je kvůli tomuto případu naprosto zničena. Tato vláda nepřežije další měsíce. Pravděpodobně se dočkáme velmi vážného parlamentního vyšetřování. Nový prezident také může nechat zahájit vyšetřování motivů jejich chybného rozhodování.

Jak případ ovlivní blížící se prezidentské volby?

Skandál je jedním z nejdůležitějších témat voleb. Mluví o něm všichni kandidáti. Sociální demokrat Sooronbaj Jeenbekov, který kandiduje na prezidenta, byl v době uzavření kontraktu s Liglassem premiérem. Stále víc voličů mu to dává za vinu. Velmi pravděpodobně bude na podobné otázky tázán během prezidentských debat. Jeho hlavní oponent Omurbek Babanov už požádal o vyšetřování.

Původní investor projektu - ruským státem vlastněná společnost RusHydro - vyhrožuje mezinárodní arbitráží. Mluví o ní také Liglass, který viní Kyrgyzstán z nevrácení finanční záruky ve výši zhruba jednoho milionů dolarů, a tím porušení podmínek.

Případ RusHydro bude vyřešen po volbách. Co se týče zálohy 1,147 milionů dolarů, jsem vlastně na straně Liglassu. Tyto peníze by mu měly být vráceny, protože finanční záloha není nijak napojena na kontrakt na stavbu velkých elektráren. Garance byla složena podle pravidel tendru na sérii malých stanic. Naše vláda zabavila tyto peníze jen z politických důvodů, protože potřebuje zmírnit morální katastrofu. Na svou obranu říká, že tyto peníze „vydělala“. Neexistuje pro to žádný právní základ a já věřím, že peníze budou dříve či později Liglassu vráceny.

Majitel Liglass Trading Michael Smelík zmiňoval často vaše jméno. Podle jeho názoru mohou novináři i vy za to, že se nepodařilo kontrakt naplnit. Vyhrožuje vám žalobou?

S panem Smelíkem jsem se nikdy neviděl. Ale pokud bych ho někdy potkal, tak bych mu vlastně poděkoval. Moji přátele si ze mě dělají legraci, jestli jsem mu zaplatil za tak skvělou reklamu mého jména. Bylo velmi vtipné slyšet, že pro jeho kontrakt představuji zásah vyšší moci. Lepší kompliment neexistuje. Jeho hrozby neberu vážně. I na něj by bylo příliš vyhrožovat mi soudním řízením kvůli tomu, že bojuji s korupcí ve své vlastní zemi.

Jaké jsou okolnosti případu Liglass?
Poté, co na začátku léta uzavřela kyrgyzská vláda s firmou Liglass Trading slavnostně kontrakt na stavbu kaskády vodních elektráren, začaly se kolem obchodu objevovat pochybnosti. Podle médií v branži neznámá firma neměla dostatek zkušeností ani financí na zvládnutí tak velkého projektu. Představitelé Liglassu tvrdili, že pochyby jsou neoprávněné a že prostředky dokáží zajistit od investorů. Kontroverzi vzbudil také fakt, že za firmu lobboval za nejasných okolností jak prezident Miloš Zeman, tak jeho kancléř Vratislav Mynář. Politickou rovinu kauza získala také ve středoasijské republice, pro níž je vodní energie zásadní. Ožehavější je případ i proto, že v zemi se letos v říjnu odehrají prezidentské volby. Jak ukazují aktuální zprávy z Kyrgyzstánu, případ Liglassu v nich může hrát svou roli. Dopadá také na Sapara Isakova. Ten v době uzavření smlouvy působil jako kancléř prezidenta, v létě se stal kyrgyzským premiérem. Politici, kteří se proti obchodu s Liglassem stavěli, už volají po vyšetřování, co za ním stálo. Hlasitým kritikem kontraktu byl od začátku také aktivista a člověk, jenž vedl v roce 2010 prezidentskou kancelář přechodné prezidentky Rozy Otunbajevové, Edil Baisalov.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud