Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Lego jako vášeň. Do kostiček už Šnob investoval desítky milionů

Lego jako vášeň. Do kostiček už Šnob investoval desítky milionů

Analytik J&T a menšinový akcionář ČEZu Michal Šnobr má kromě světa byznysu a energetiky ještě jednu vášeň – Lego. Vlastní více než deset milionů kostiček a staví z nich obří modely. Některé z nich jsou nyní vidět na výstavě Czech Repubrick v pražském hračkářství Hamleys. Přestože Šnobr investoval do lega už desítky milionů, v rozhovoru pro deník E15 upozorňuje, že je spíše vášnivým nadšencem, než podnikatelem, který bych chtěl své lego kostičky za každou cenu zpeněžit. Ty přitom mohou být velmi výnosným artiklem.

Plníte si velkou výstavou v pražském Hamleys klukovský sen?

My už jsme výstavu v Praze měli, v létě v loňském roce v Letňanech. Ale přece jenom se Letňany nedají srovnat s centrem Prahy, takže je to pro nás veliká výzva. Zároveň je to poprvé, co se bude jednat spíše o trvalejší expozici. Předchozí výstavu jsme pořádali na dva tři měsíce. Přece jenom jsou ty modely obrovské a strašně těžko se přepravují, navíc tím stěhováním trpí.

Výstava v Hamleys je jiná, více „galerijní" a zaměřená především na architekturu a historické stavby Prahy a České republiky. Výstavu budeme ještě řadu měsíců dál vylepšovat, protože budeme stavět modely ušité přímo na ten prostor. Výstava tak ještě v následujících měsících dozná spoustu změn, i když ty hlavní modely už jsou vystavené. Jak došlo ke spolupráci zrovna v Hamleys? Hamleys je pro nás celkově zajímavý subjekt. Mám poměrně blízko k panu Pavlu Čmelíkovi, který Hamleys vlastní a který s hračkárnou začal. Pracoval jako analytik finančních trhů, což jsem i já. 

Jak došlo ke spolupráci zrovna v Hamleys?

Hamleys je pro nás celkově zajímavý subjekt. Mám poměrně blízko k panu Pavlu Čmelíkovi, který Hamleys vlastní a který s hračkárnou začal. Pracoval jako analytik finančních trhů, což jsem i já.

Docela dlouho jsme hledali vhodné prostory po Praze a nakonec doslova za pět minut dvanáct jsme se dohodli s Hamleys a jsem za to rád. Hamleys je dnes už v Praze značka, turisté i čeští návštěvníci do Hamleys chodí ve velkém počtu. Doufám, že výstava bude fungovat a že tu spolupráci nejen rozvineme, ale že třeba dostaneme šanci i na další výstavy. Hamleys se totiž rozšiřuje do dalších zemí, tak i to je pro nás zajímavé.

Jde vyčíslit, jakou mají jednotlivé modely hodnotu?

Popravdě řečeno, v tomto okamžiku nemám úplně spočítáno množství kostek v těch vystavovaných modelech. Dá se říct, že jedna kostička nás v průměru stojí zhruba dvě koruny. Máme model Bradavic, který je postaven z milionu kostiček, ten ale tady v Hamleys není. Běžné množství kostiček na těch modelech je řekněme od 150 tisíc do 300 tisíc. V zásadě je vidět, že jenom v materiálu, který jsme museli nakoupit – a my ho opravdu nakupujeme, nic od nikoho nedostáváme – tak hodnota jednotlivých modelů je na úrovni půl milionu korun.

Jak fugují burzy s legem? A jak poznáte, že je edice vhodná k investici? Celý rozhovor najdete na E15

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1