Lego jako vášeň. Do kostiček už Šnob investoval desítky milionů | info.cz

Články odjinud

Lego jako vášeň. Do kostiček už Šnob investoval desítky milionů

Analytik J&T a menšinový akcionář ČEZu Michal Šnobr má kromě světa byznysu a energetiky ještě jednu vášeň – Lego. Vlastní více než deset milionů kostiček a staví z nich obří modely. Některé z nich jsou nyní vidět na výstavě Czech Repubrick v pražském hračkářství Hamleys. Přestože Šnobr investoval do lega už desítky milionů, v rozhovoru pro deník E15 upozorňuje, že je spíše vášnivým nadšencem, než podnikatelem, který bych chtěl své lego kostičky za každou cenu zpeněžit. Ty přitom mohou být velmi výnosným artiklem.

Plníte si velkou výstavou v pražském Hamleys klukovský sen?

My už jsme výstavu v Praze měli, v létě v loňském roce v Letňanech. Ale přece jenom se Letňany nedají srovnat s centrem Prahy, takže je to pro nás veliká výzva. Zároveň je to poprvé, co se bude jednat spíše o trvalejší expozici. Předchozí výstavu jsme pořádali na dva tři měsíce. Přece jenom jsou ty modely obrovské a strašně těžko se přepravují, navíc tím stěhováním trpí.

Výstava v Hamleys je jiná, více „galerijní" a zaměřená především na architekturu a historické stavby Prahy a České republiky. Výstavu budeme ještě řadu měsíců dál vylepšovat, protože budeme stavět modely ušité přímo na ten prostor. Výstava tak ještě v následujících měsících dozná spoustu změn, i když ty hlavní modely už jsou vystavené. Jak došlo ke spolupráci zrovna v Hamleys? Hamleys je pro nás celkově zajímavý subjekt. Mám poměrně blízko k panu Pavlu Čmelíkovi, který Hamleys vlastní a který s hračkárnou začal. Pracoval jako analytik finančních trhů, což jsem i já. 

Jak došlo ke spolupráci zrovna v Hamleys?

Hamleys je pro nás celkově zajímavý subjekt. Mám poměrně blízko k panu Pavlu Čmelíkovi, který Hamleys vlastní a který s hračkárnou začal. Pracoval jako analytik finančních trhů, což jsem i já.

Docela dlouho jsme hledali vhodné prostory po Praze a nakonec doslova za pět minut dvanáct jsme se dohodli s Hamleys a jsem za to rád. Hamleys je dnes už v Praze značka, turisté i čeští návštěvníci do Hamleys chodí ve velkém počtu. Doufám, že výstava bude fungovat a že tu spolupráci nejen rozvineme, ale že třeba dostaneme šanci i na další výstavy. Hamleys se totiž rozšiřuje do dalších zemí, tak i to je pro nás zajímavé.

Jde vyčíslit, jakou mají jednotlivé modely hodnotu?

Popravdě řečeno, v tomto okamžiku nemám úplně spočítáno množství kostek v těch vystavovaných modelech. Dá se říct, že jedna kostička nás v průměru stojí zhruba dvě koruny. Máme model Bradavic, který je postaven z milionu kostiček, ten ale tady v Hamleys není. Běžné množství kostiček na těch modelech je řekněme od 150 tisíc do 300 tisíc. V zásadě je vidět, že jenom v materiálu, který jsme museli nakoupit – a my ho opravdu nakupujeme, nic od nikoho nedostáváme – tak hodnota jednotlivých modelů je na úrovni půl milionu korun.

Jak fugují burzy s legem? A jak poznáte, že je edice vhodná k investici? Celý rozhovor najdete na E15

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud