Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

LEO Express a FlixBus obnovily provoz německého dopravce Locomore

LEO Express a FlixBus obnovily provoz německého dopravce Locomore

Společnosti FlixBus a LEO Express dnes společně obnovily provoz německého dopravce Locomore. První vlak odjel dnesve 14:19 z Berlína do Stuttgartu. Obě města bude spojovat zatím pětkrát týdně, se zastávkami také v Hannoveru, Frankfurtu a Heidelbergu. Prodej lístků a marketing zajišťuje společnost FlixBus.

LEO Express v novém modelu Locomore zajišťuje provoz a údržbu. Společnost LEO Express minulý týden potvrdila spekulace o převzetí vybraných částí aktiv insolventní společnosti Locomore, podstatné části zaměstnanců včetně zakladatelů Locomore a vozidel společnosti. „Chceme růst na této i dalších linkách, Německo má velký potenciál," říká Peter Köhler o dalších plánech. Společnost proto hledá další členy provozního personálu: strojvedoucí, vlakvedoucí, stevardy, dispečery, členy týmu údržby a další pracovníky, kteří by podpořili expanzi na německý trh.

LEO Express již v minulosti deklaroval zájem vstoupit na německý trh a budovat tak evropskou multimodální dopravní síť. Doprava se kvůli odlišným národním regulacím rozvíjela separátně v jednotlivých evropských státech. Expanze společností LEO Express nebo našeho německého partnera FlixBus bez ohledu na hranice států ukazuje cestu pro vytvoření skutečně jednotného evropského dopravního trhu.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1