Články odjinud

Letenky budou levnější, předvídá zakladatel srovnávače Kiwi Oliver Dlouhý

Letenky budou levnější, předvídá zakladatel srovnávače Kiwi Oliver Dlouhý

Založil nejrychleji rostoucí firmu v regionu střední a východní Evropy, která se plně zaměřuje na globální trh. Tím ale ambice „otce" vyhledávače a srovnávače letenek Kiwi.com Olivera Dlouhého nekončí. Podnikatel plánuje další významnou expanzi. Zprostředkování levného letu chce propojit s pozemní dopravou a ubytováním. To vše v jedné transakci. Stále se navíc nevzdává ani myšlenek na vlastní aerolinie. „Ve volném čase si dělám analýzy, zjišťuji, u kterých tras by dávalo smysl jejich spuštění," říká v rozhovoru pro deník E15 Dlouhý. 

Klesly ceny letenek na neprohloubitelné dno?

Došli jsme na dno nákladů, ne cen letenek – pokud se nezačne létat na elektriku nebo nespadne cena paliva. Postupně se totiž zvyšují výnosy aerolinek z doplňkových služeb. Šéf aerolinky Wow Skúli Mogensen nedávno prohlásil, že si dovede představit nabídku letenek zdarma pro určitý typ cestujících. Nebo jim dokonce zaplatí, aby letěli, byť je to trochu extrém. Fungovalo by to tak, že by si cestující spolu s letenkou koupili i smluvený hotel, případně další atrakce. To fungovat může. Ceny půjdou dolů, náklady už ne.

Zde chce Kiwi fungovat jako prostředník?

Přesně tak. Všechny služby chceme integrovat do sebe. Pracovat v symbióze s aerolinkami, dávat jim provize ze služeb, které prodáme díky jejich letům. Aby byl byznys rentabilní i pro aerolinky a mohly dál snižovat ceny letenek.

Neukousli jste si příliš velké sousto, když chcete propojit leteckou dopravu ještě s tou pozemní a s hotely?

Samozřejmě ano. Čím jste níž, tím je doprava fregmentovanější, vezmeme-li v úvahu aerolinky, veřejnou pozemní dopravu, taxíky a Uber. U aerolinek nám jich stačí naintegrovat „jen“ nějakých šest set až sedm set. Pozemních dopravců jsou statisíce. S taxikáři se bavíme celkem o milionech subjektů.

Dojde na propojení s Uberem? A kde jsou největší překážky? Pokračujte v rozhovoru na E15

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud