Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Lidé na Ledeckou vsadili čtyři miliony korun, víc peněz šlo jen na hokejisty

Lidé na Ledeckou vsadili čtyři miliony korun, víc peněz šlo jen na hokejisty

Lidé vsadili na výsledek Ester Ledecké v dnešním paralelním obřím slalomu na snowboardu na olympijských hrách zhruba čtyři miliony korun. Z toho na vítězství přes jeden milion korun. Více sázek šlo jen na hokej. Vyplývá to z ankety ČTK mezi největšími sázkovými kancelářemi. Triumf Ledecké na lyžích i na snowboardu vedl některé sázkové kanceláře i k vypsání sázek, zda se nezúčastní letních olympijských her a zda nebude na příštích zimních hrách soutěžit v další disciplíně.

„V pátek odpoledne a večer byly sázky na paralelní obří slalom vyjma hokeje jednoznačně nejfrekventovanější ze všech olympijských disciplín,“ uvedl mluvčí Fortuny Petr Šrain. Kancelář evidovala sázky za 1,3 milionu korun.

Ledecká byla největší favoritkou s konečným kurzem 1,46:1. Nejvyšší sázka ještě při kurzu 1,68:1 činila podle Šraina 70.000 korun a přinesla výhru zhruba 117.000 korun. „Zájem sázkařů o super-G se s tím o snowboard Ledecké nedá měřit, v super-G jsme na její výhru přijali jen 400 korun na třinácti tiketech,“ dodal.

„V pátek v poledne jsme měli sázky na Ledeckou v Tipsportu za 1,56 milionu korun. Předpokládám, že do závodu se sázky ještě o dost zvedly a jistě přesáhly dva miliony korun. Sázkaři budou velmi spokojeni, jelikož je Ester nezklamala a vyhrávali na většině tiketů,“ uvedl mluvčí Tipsportu Jiří Hadrava. Sázky na Ledeckou i podle něj vedle hokeje patřily k největším. Před super-G kancelář zaznamenala na Ledeckou 15 sázek za 300 korun.

„Z vývoje do pátečního večera odhaduji, že se sázky pohybovaly v rozmezí 600.000 až 700.000 korun. Pro srovnání, na náš poslední hokejový zápas s výběrem Ruska byly sázky přes tři miliony korun,“ uvedla mluvčí Chance Markéta Světlíková. Upozornila, že hokej je z pohledu sázek sportem číslo jedna a podíl hokejových sázek v rámci zimních olympijských her se pohybuje obvykle mezi 50 až 70 procenty.

„Dvě zlaté ze dvou disciplín vyprovokovaly bookmakery Tipsportu k vypsání sázky, zda se Ester Ledecká objeví v nějaké disciplíně i na letních hrách a příštích zimních,“ uvedl dále Hadrava. Je tak možné vsadit, zda se Ledecká zúčastní letních olympijských her 2020 například jako atletka, golfistka nebo gymnastka. V případě dalších zimních olympijských her je možné vsadit, zda se na nich Ledecká neobjeví například jako biatlonistka nebo rychlobruslařka.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1