Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Luxus jako investice. Češi nakupují unikátní nemovitosti doma i v zahraničí

Luxus jako investice. Češi nakupují unikátní nemovitosti doma i v zahraničí

Každý, kdo kupuje nějakou nemovitost, ví, že ceny rostou a byty a domy na prodej mizí bleskovou rychlostí. Není tomu jinak ani na poli luxusních rezidencí. Čím dál tím víc lidí zajímá nejen nákup v Česku, ale také v zahraničí.

Trh s nemovitostmi je v některých zemích napjatý. Ve Velké Británii zastavila růst cen realit nejistota spojená s brexitem, ve Francii zasáhly obavy z terorismu i politická situace. Nervozitu tam způsobuje například případné vítězství Marine Le Penové v nadcházejících volbách. V Česku naopak ceny stále stoupají.

Podle Ilony Mančíkové, nové obchodní ředitelky realitní kanceláře Czech Republic Sotheby’s International Realty, zájem o luxusní nemovitosti v Praze i po celém Česku mají většinou sami Češi nebo smíšené páry.

Poptávka se různí. Konzervativnější lidé vyhledávají spíše nemovitosti v centru metropole. „U prestižních nemovitostí v centru Prahy může ten výnos rezidenční nemovitostí tvořit 4 až 5 procent,“ říká Mančíková. Na podobných nákupech ale lidé můžou vydělat i víc, chce to jen obchodního ducha. „Jsou nemovitosti, které vynášejí více, můžou to být investice do retailových nebo komerčních nemovitostí typu kancelářských budov, kde ty výnosy mohou být i vyšší,“ dodává.

Češi mají navíc zájem i o nákupy nemovitostí v zahraničí, třeba vinice. Ty pak využívají jako letní sídlo.

Sotheby’s International Realty, která působí v 65 zemích, vstupuje nyní i na slovenský a chorvatský trh. Na jaře plánuje oficiální otevření nové pobočky v chorvatském Splitu a brzy přibude další zastoupení na Slovensku. Pobřeží Chorvatska má tu výhodu, že je stále levnější než sousední břeh Jaderského moře v Itálii. Zároveň si udrželo určitý nádech nostalgie a netýká se ho (alespoň zatím) hrozba terorismu. Realitní experti očekávají, že zájem ze strany Čechů bude velký.

 

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link