Manželé Komárkovi předali prestižní cenu nejlepším jihoafrickým umělcům | info.cz

Články odjinud

Manželé Komárkovi předali prestižní cenu nejlepším jihoafrickým umělcům

Karel a Štěpánka Komárkovi, kteří od listopadu loňského roku předsedají mezinárodnímu výboru Kennedy Centra pro umění, ocenili v Kapském městě umělce, kteří významně obohatili jihoafrickou kulturu. Šesti nejvýraznějším jihoafrickým artistům předali zlaté medaile za umění.

 

„Jihoafrická kultura je známá pro svoji bohatost a jedinečnou směs různých etnik a kultur. JAR tak proslula svojí výjimečnou uměleckou scénou. Bereme to s manželkou jako obrovskou čest, že můžeme zastupovat centrum John F. Kennedy Center for the Performing Arts a mohli jsme ocenit některé skvělé jihoafrické umělce,“ vysvětluje Karel Komárek, majitel KKCG, jedné z nejvýraznějších podnikatelských skupin v Česku.

Medaile Kennedy Center Gold Medal in the Arts je ocenění, které se každoročně uděluje významným umělcům v mezinárodní komunitě. V minulosti jej získaly osobnosti jako například španělský režisér Pedro Almodóvar, operní pěvec Plácido Domingo, pěvkyně Soňa Červená nebo dirigent Jiří Bělohlávek (úplný přehled viz konec tiskové zprávy). Letos si cenu odnesli: Basil J.R. Jones a Adrian P. Kohler z loutkoherecké společnosti Handspring Puppet Company, herec John Kani, „První dáma africké písně“ Sibongile Khumalová, strhující vypravěčka Gcina Mhlopheová a McCoy Mrubata, špičkový saxofonista a frontman skupiny, který se podílí i na celé řadě jiných projektů.

Mezinárodní výbor Kennedy Center International Committee on the Arts každoročně uděluje „Gold Medal in the Arts“ ve snaze ocenit výjimečné úspěchy na poli světového umění. Výbor odměňuje jednotlivce, jejichž dílo inspiruje ostatní, stejně tak jako ty, kteří podporují a hájí největší světové umělce a umělecké počiny. Slavnostní předávání cen se konalo o tomto víkendu - v sobotu 14. dubna - v Zeitz Museum of Modern Art v Kapském městě v Jihoafrické republice.

Mezinárodní výbor Kennedyho centra pro umění (Kennedy Center International Committee on the Arts – KCICA) byl založen v roce 2001 s cílem dále zkvalitňovat mezinárodní program v rámci centra a podporovat globální výměnu v oblasti umění. Členové KCICA jsou milovníky múzických umění a patří mezi nejvýznamnější finanční podporovatele Kennedyho centra.

Kennedyho centrum často uvádí velké prestižní mezinárodní festivaly, podporuje mezikulturní dialog a ve Washingtonu představuje různé mezinárodní kultury. Pomocnou úlohu při podpoře těchto akcí hraje právě KCICA. Spolupředsedy KCICA se v prosinci 2017 stali Karel a Štěpánka Komárkovi.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud