Miliardářovo vystřízlivění z Babiše. Nemá etické hodnoty, říká podnikatel Dalibor Dědek | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Miliardářovo vystřízlivění z Babiše. Nemá etické hodnoty, říká podnikatel Dalibor Dědek

Miliardářovo vystřízlivění z Babiše. Nemá etické hodnoty, říká podnikatel Dalibor Dědek

Vede miliardovou průmyslovou společnost Jablotron, která se k dnešku rozrostla na 27 subjektů. „Stát se ale jako firma řídit nedá,“ říká podnikatel Dalibor Dědek, jenž dříve veřejně podpořil Andreje Babiše. V Česku je podle něj čas přestat nadávat na politiku a raději něco udělat, a tak jeho nadace postavila penzion pro seniory, a kvůli ochraně přírody skoupila louky v Jizerských horách.

Před minulými volbami jste Andreje Babiše veřejně podpořil. Jak ho vnímáte nyní?

Hodně věcí dokázal prosadit, nota bene v rozhádané koalici. Pořád ho ještě obdivuji, že do toho šel, kolik času a nervů ho to stojí. Musím připomenout, že já když jsem se Andreji Babišovi onehdy rozhodl veřejně vyjádřit sympatie na předvolebním mítinku, viděl jsem ho poprvé v životě. Řekl jsem si tehdy: „Dědku, jsi zbabělej, jen se rozčiluješ, takhle by se nic nezměnilo.“

Naplnil vaše očekávání?

Nikoho nevidím černobíle. On dává politice hrozně moc a nepodezřívám ho, že by si chtěl na státu nějak přilepšit. Potíž je v tom, že je sólista, osamělá šelma. Také nemám rád jeho konfrontační rétoriku, tou se shazuje. Kdyby leckdy držel pusu a nechal místo sebe mluvit nějakého profesionálního mluvčího, nemusel by být v takových problémech. A třetí věc, která mi vadí, je jeho žebříček hodnot. Pro pana Babiše co není nezákonné, to je v pořádku. Mám pocit, že postrádá nadstavbu, jíž jsou etické hodnoty.

Jak vnímáte jeho podnikatelské aktivity?

Vyčítá se mu, jak přišel snadno k velkému Agrofertu. Ano, měl na startu výhodu, že znal řeči, věděl, jak to v zahraničním obchodu funguje. Ale podívejte se, kde jsou všichni ti Stehlíci a ostatní, kteří na tom byli na začátku podobně. Nikdo nemá tušení, jak vypadaly ty socialistické podniky. Že on je dokázal přetvořit v něco, co dneska vydělává, to je ohromný úspěch. Já kdybych byl zase v roce 1990 a měl volit, jestli založím znovu Jablotron v garáži, nebo vezmu nějakou velkou existující fabriku, volil bych garáž.

Dnes je z Jablotronu miliardová průmyslová skupina a z vás příklad byznysmena, který se rozsáhle angažuje i ve veřejném prostoru. Uvažujete o vstupu do politiky?

Pravda je, že mě k tomu přemlouvá hodně lidí. A byl už moment, kdy jsem měl k rozhodnutí velice blízko. Ovšem problém je, že v politice se střetnou lidé, kteří chtějí skutečně něco dělat, s určitým procentem psychopatů. Bohužel to malé procento škodičů dostává v médiích největší prostor. A dále: stát jako firmu řídit nelze. Já musím sestavovat tým do podniku mnoho let, aby dobře fungoval. Ale v politice se lidé pořád mění, je velká fluktuace. To je pak těžké něco prosadit. My jsme se rozhodli, že budeme raději dělat svoji vlastní politiku v malém. Že pomůžeme rozvoji této země reálnými projekty ve zdravotnictví či vzdělání.

Celý rozhovor čtěte na webu E15.cz 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.