Miliardářovo vystřízlivění z Babiše. Nemá etické hodnoty, říká podnikatel Dalibor Dědek | info.cz

Články odjinud

Miliardářovo vystřízlivění z Babiše. Nemá etické hodnoty, říká podnikatel Dalibor Dědek

Vede miliardovou průmyslovou společnost Jablotron, která se k dnešku rozrostla na 27 subjektů. „Stát se ale jako firma řídit nedá,“ říká podnikatel Dalibor Dědek, jenž dříve veřejně podpořil Andreje Babiše. V Česku je podle něj čas přestat nadávat na politiku a raději něco udělat, a tak jeho nadace postavila penzion pro seniory, a kvůli ochraně přírody skoupila louky v Jizerských horách.

Před minulými volbami jste Andreje Babiše veřejně podpořil. Jak ho vnímáte nyní?

Hodně věcí dokázal prosadit, nota bene v rozhádané koalici. Pořád ho ještě obdivuji, že do toho šel, kolik času a nervů ho to stojí. Musím připomenout, že já když jsem se Andreji Babišovi onehdy rozhodl veřejně vyjádřit sympatie na předvolebním mítinku, viděl jsem ho poprvé v životě. Řekl jsem si tehdy: „Dědku, jsi zbabělej, jen se rozčiluješ, takhle by se nic nezměnilo.“

Naplnil vaše očekávání?

Nikoho nevidím černobíle. On dává politice hrozně moc a nepodezřívám ho, že by si chtěl na státu nějak přilepšit. Potíž je v tom, že je sólista, osamělá šelma. Také nemám rád jeho konfrontační rétoriku, tou se shazuje. Kdyby leckdy držel pusu a nechal místo sebe mluvit nějakého profesionálního mluvčího, nemusel by být v takových problémech. A třetí věc, která mi vadí, je jeho žebříček hodnot. Pro pana Babiše co není nezákonné, to je v pořádku. Mám pocit, že postrádá nadstavbu, jíž jsou etické hodnoty.

Jak vnímáte jeho podnikatelské aktivity?

Vyčítá se mu, jak přišel snadno k velkému Agrofertu. Ano, měl na startu výhodu, že znal řeči, věděl, jak to v zahraničním obchodu funguje. Ale podívejte se, kde jsou všichni ti Stehlíci a ostatní, kteří na tom byli na začátku podobně. Nikdo nemá tušení, jak vypadaly ty socialistické podniky. Že on je dokázal přetvořit v něco, co dneska vydělává, to je ohromný úspěch. Já kdybych byl zase v roce 1990 a měl volit, jestli založím znovu Jablotron v garáži, nebo vezmu nějakou velkou existující fabriku, volil bych garáž.

Dnes je z Jablotronu miliardová průmyslová skupina a z vás příklad byznysmena, který se rozsáhle angažuje i ve veřejném prostoru. Uvažujete o vstupu do politiky?

Pravda je, že mě k tomu přemlouvá hodně lidí. A byl už moment, kdy jsem měl k rozhodnutí velice blízko. Ovšem problém je, že v politice se střetnou lidé, kteří chtějí skutečně něco dělat, s určitým procentem psychopatů. Bohužel to malé procento škodičů dostává v médiích největší prostor. A dále: stát jako firmu řídit nelze. Já musím sestavovat tým do podniku mnoho let, aby dobře fungoval. Ale v politice se lidé pořád mění, je velká fluktuace. To je pak těžké něco prosadit. My jsme se rozhodli, že budeme raději dělat svoji vlastní politiku v malém. Že pomůžeme rozvoji této země reálnými projekty ve zdravotnictví či vzdělání.

Celý rozhovor čtěte na webu E15.cz 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud