Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Milník pokořen. Akciový Dow Jones index poprvé překročil hranici 20 000 bodů

Milník pokořen. Akciový Dow Jones index poprvé překročil hranici 20 000 bodů

První dny vlády Donalda Trumpa přinesly zásadní milník i na amerických trzích. Index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, pokořil psychologickou hranici.

Dow Jones index se k 20 tisícům bodů po zvolení nového amerického prezidenta přiblížil opakovaně, na rekordní hodnoty ale dosáhl až dnes. Klíčový ukazatel zahrnující akcie největších amerických firem je v kondici už několik týdnů. Loni si připsal 13,4 procenta.

Rekord Dow JonesRekord Dow Jonesautor: Info.cz

Hranice 20 tisíc bodů ukazuje, že investoři jsou o budoucnosti americké ekonomiky optimističtí. Doufají, že Trumpovy plány na snižování daní a zvyšování výdajů na infrastrukturu podpoří hospodářský růst.

„Akciové trhy mu daly výjimečný souhlas. Znovu tu máme šťastné dny," řekl v reakci na zprávu Ed Yardeni, prezident Yardeni Research. 

I když ne všichni jsou nadšení. Nový prezident jde ostře po velkých podnicích (především automobilkách), které by chtěly v USA prodávat, ale vyrábět v zemích, kde je to levnější. 

Skok na trzích navíc také zohledňuje dobrý stav ekonomiky, kterou Trump zdědil po bývalém prezidentu Baracku Obamovi. Spojené státy si v posledních 75 měsících pokaždé připsaly nárůst pracovních míst a míra nezaměstnanosti se blíží nejnižším datům za posledních deset let. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1