Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mohutný výprodej. Kryptoměny během jediného dne ztratily 160 miliard dolarů

Mohutný výprodej. Kryptoměny během jediného dne ztratily 160 miliard dolarů

Svět virtuálních měn s bitcoinem v čele zažívá v posledních dnech masivní výprodej. Od počátku týdne se jeho tržní kapitalizace snížila o 160 miliard dolarů, odepsala tak téměř čtvrtinu své ceny. Důvodem poklesu je především očekávaný zákaz obchodování virtuálních měn na burzách v Jižní Koreji, říká pro INFO.CZ Štěpán Křeček, hlavní ekonom obchodní společnosti BH Securities. 

Bitcoin i další virtuální měny klesají. Zatímco v pondělí činila jejich tržní kapitalizace 713 miliard dolarů, během dneška se snížila o více než 20 procent na 552 miliard dolarů.

„Minulý týden ještě nebylo jasno, jak dopadne zákaz obchodování virtuálních měn na burzách v Jižní Koreji, ale dnes to vypadá, že k zákazu skutečně dojde,“ vysvětluje Křeček, co stojí na pozadí výprodejů virtuálních měn.

Právě jihokorejské burzy jsou přitom klíčové pro celý svět kryptoměn. „Navíc se objevily nové zprávy z Francie, která se pokusí omezit virtuální měny, aby zabránila daňovým únikům a financování nelegálních činností,“ dodává hlavní ekonom společnosti BH Securities.

Kryptoměny reagují volným pádem. Nejznámější bitcoin klesl za posledních 24 hodin o 16 procent a momentálně se obchoduje za 11 675 dolarů, což je nejméně od počátku prosince. Kromě bitcoinu ale klesá cena i dalších virtuálních měn. Ethereum odepsalo za poslední den 22 procent a dříve rychle rostoucí ripple se nyní obchoduje za 1,28 dolaru. Ještě 4. ledna se přitom obchodoval za 3,84 dolarů.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1