Murdoch v centru dění a jeho 21st Century Fox na prodej. O firmu bojují Walt Disney s Comcastem | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Murdoch v centru dění a jeho 21st Century Fox na prodej. O firmu bojují Walt Disney s Comcastem

Murdoch v centru dění a jeho 21st Century Fox na prodej. O firmu bojují Walt Disney s Comcastem

Rupert Murdoch je opět v centru dění a podle všeho si to náramně užívá. O produkční společnost 21st Century Fox, kterou excentrický mediální magnát vlastní skrze rodinný trust, se totiž na trhu strhla velká mela. Ještě před pár měsíci to vypadalo, že je ruka v rukávě, když konkurenční Walt Disney za firmu nabídnul 52 miliard dolarů v akciích. Jenže to dnes trumfla nabídka od telekomunikačního konglomerátu Comcast, který nabízí 65 miliard. V hotovosti.

Akcie společnosti 21st Century Fox ve čtvrtek vystřelily o téměř osm procent na své historické maximum a měly k tomu dobrý důvod. Telekomunikační společnost Comcast totiž oznámila podání nové nabídky na odkup filmové a televizní divize Murdochovy 21st Century Fox za 65 miliard dolarů (35 dolarů za akcii). To znamená přibližně o 19 procent více, než kolik za aktiva nabízí Walt Disney, který je s Murdochovou společností na námluvách už od přelomu roku.

To podstatné, aby se události daly do pohybu, se ale odehrálo o den dříve. Právě ve středu totiž americký soud bez výhrad posvětil fúzi firem AT&T a Time Warner, což bylo podle analytiků otevření stavidel pro další obchody. „Toto rozhodnutí otevře dveře dalším fúzím na trhu,“ řekl ve středu pro INFO.CZ Daniel Köppl, mediální a marketingový odborník a výkonný ředitel společnosti Empresa Media.

Podle deníku New York Times dokonce sledoval výkonný ředitel Comcastu Brian Roberts soudní proces ze svého obchodního sídla v přímém přenosu a pár hodin po vynesení rozsudku odeslal Murdochovi svou nabídku. „Jsem si jistý, že zisk všech potřebných regulatorních povolení je stejně či více pravděpodobný, jako v případě transakce se společností Disney,“ uvedl Roberts, který pro jistotu přidal pro Murdocha několikamiliardovou pojistku pro případ, že by se fúze z regulatorních důvodů neuskutečnila. Podle nejmenovaných zdrojů stanice CNBC je však Comcast připraven v případě nutnosti divestovat regionální sportovní zpravodajství či podíl ve streamovací společnosti Hulu.

Podle analytiků tak má nyní všechny trumfy v ruce představenstvo 21st Century Fox, které bude zvažovat, která nabídka je firmu výhodnější. Ačkoliv papírově vychází jako favorit nabídka Comcastu, finance nejsou jediné kritérium. Představenstvo se bude zabývat i vyšší daňovou náročností nabídky Comsatu či tím, u které společnosti aktiva 21st Century Fox lépe využijí svůj potenciál.

V úvahu ale přicházejí i další řešení. Analytici oslovení CNBC naznačují, že do jednání by mohla na poslední chvíli mohla s další nabídkou vstoupit i třetí strana, která by se o výrobce zábavního obsahu mohla ucházet. A vyloučen není ani scénář, kdy by se Disney a Comcast společně domluvily na rozporcování 21st Century Fox s tím, že každá by získala preferovaná aktiva.

Stranou velkého byznysu a miliard dolarů jde i o symbolický krok. Disney například touží po vlastnických právech, která by mu společně s akvizicí připadla. Firma by získala právo využít charaktery ze série X-Man, Wolverina či Deadpoola, což by mohlo předznamenat jejich vstup do Marvelovského vesmíru společnosti Disney.

Společnost 21st Century Fox se svého zábavního byznysu chce zbavit proto, že se chce do budoucna zaměřovat na „profitabilnější část svého byznysu“: konkrétně na zpravodajství a sportovní přenosy. Součástí prodeje tak nebudou stanice z rodiny Fox Broadcast Network, Fox Sports a Fox News.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.