Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Murdoch v centru dění a jeho 21st Century Fox na prodej. O firmu bojují Walt Disney s Comcastem

Murdoch v centru dění a jeho 21st Century Fox na prodej. O firmu bojují Walt Disney s Comcastem

Rupert Murdoch je opět v centru dění a podle všeho si to náramně užívá. O produkční společnost 21st Century Fox, kterou excentrický mediální magnát vlastní skrze rodinný trust, se totiž na trhu strhla velká mela. Ještě před pár měsíci to vypadalo, že je ruka v rukávě, když konkurenční Walt Disney za firmu nabídnul 52 miliard dolarů v akciích. Jenže to dnes trumfla nabídka od telekomunikačního konglomerátu Comcast, který nabízí 65 miliard. V hotovosti.

Akcie společnosti 21st Century Fox ve čtvrtek vystřelily o téměř osm procent na své historické maximum a měly k tomu dobrý důvod. Telekomunikační společnost Comcast totiž oznámila podání nové nabídky na odkup filmové a televizní divize Murdochovy 21st Century Fox za 65 miliard dolarů (35 dolarů za akcii). To znamená přibližně o 19 procent více, než kolik za aktiva nabízí Walt Disney, který je s Murdochovou společností na námluvách už od přelomu roku.

To podstatné, aby se události daly do pohybu, se ale odehrálo o den dříve. Právě ve středu totiž americký soud bez výhrad posvětil fúzi firem AT&T a Time Warner, což bylo podle analytiků otevření stavidel pro další obchody. „Toto rozhodnutí otevře dveře dalším fúzím na trhu,“ řekl ve středu pro INFO.CZ Daniel Köppl, mediální a marketingový odborník a výkonný ředitel společnosti Empresa Media.

Podle deníku New York Times dokonce sledoval výkonný ředitel Comcastu Brian Roberts soudní proces ze svého obchodního sídla v přímém přenosu a pár hodin po vynesení rozsudku odeslal Murdochovi svou nabídku. „Jsem si jistý, že zisk všech potřebných regulatorních povolení je stejně či více pravděpodobný, jako v případě transakce se společností Disney,“ uvedl Roberts, který pro jistotu přidal pro Murdocha několikamiliardovou pojistku pro případ, že by se fúze z regulatorních důvodů neuskutečnila. Podle nejmenovaných zdrojů stanice CNBC je však Comcast připraven v případě nutnosti divestovat regionální sportovní zpravodajství či podíl ve streamovací společnosti Hulu.

Podle analytiků tak má nyní všechny trumfy v ruce představenstvo 21st Century Fox, které bude zvažovat, která nabídka je firmu výhodnější. Ačkoliv papírově vychází jako favorit nabídka Comcastu, finance nejsou jediné kritérium. Představenstvo se bude zabývat i vyšší daňovou náročností nabídky Comsatu či tím, u které společnosti aktiva 21st Century Fox lépe využijí svůj potenciál.

V úvahu ale přicházejí i další řešení. Analytici oslovení CNBC naznačují, že do jednání by mohla na poslední chvíli mohla s další nabídkou vstoupit i třetí strana, která by se o výrobce zábavního obsahu mohla ucházet. A vyloučen není ani scénář, kdy by se Disney a Comcast společně domluvily na rozporcování 21st Century Fox s tím, že každá by získala preferovaná aktiva.

Stranou velkého byznysu a miliard dolarů jde i o symbolický krok. Disney například touží po vlastnických právech, která by mu společně s akvizicí připadla. Firma by získala právo využít charaktery ze série X-Man, Wolverina či Deadpoola, což by mohlo předznamenat jejich vstup do Marvelovského vesmíru společnosti Disney.

Společnost 21st Century Fox se svého zábavního byznysu chce zbavit proto, že se chce do budoucna zaměřovat na „profitabilnější část svého byznysu“: konkrétně na zpravodajství a sportovní přenosy. Součástí prodeje tak nebudou stanice z rodiny Fox Broadcast Network, Fox Sports a Fox News.

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1