Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Murdoch v centru dění a jeho 21st Century Fox na prodej. O firmu bojují Walt Disney s Comcastem

Murdoch v centru dění a jeho 21st Century Fox na prodej. O firmu bojují Walt Disney s Comcastem

Rupert Murdoch je opět v centru dění a podle všeho si to náramně užívá. O produkční společnost 21st Century Fox, kterou excentrický mediální magnát vlastní skrze rodinný trust, se totiž na trhu strhla velká mela. Ještě před pár měsíci to vypadalo, že je ruka v rukávě, když konkurenční Walt Disney za firmu nabídnul 52 miliard dolarů v akciích. Jenže to dnes trumfla nabídka od telekomunikačního konglomerátu Comcast, který nabízí 65 miliard. V hotovosti.

Akcie společnosti 21st Century Fox ve čtvrtek vystřelily o téměř osm procent na své historické maximum a měly k tomu dobrý důvod. Telekomunikační společnost Comcast totiž oznámila podání nové nabídky na odkup filmové a televizní divize Murdochovy 21st Century Fox za 65 miliard dolarů (35 dolarů za akcii). To znamená přibližně o 19 procent více, než kolik za aktiva nabízí Walt Disney, který je s Murdochovou společností na námluvách už od přelomu roku.

To podstatné, aby se události daly do pohybu, se ale odehrálo o den dříve. Právě ve středu totiž americký soud bez výhrad posvětil fúzi firem AT&T a Time Warner, což bylo podle analytiků otevření stavidel pro další obchody. „Toto rozhodnutí otevře dveře dalším fúzím na trhu,“ řekl ve středu pro INFO.CZ Daniel Köppl, mediální a marketingový odborník a výkonný ředitel společnosti Empresa Media.

Podle deníku New York Times dokonce sledoval výkonný ředitel Comcastu Brian Roberts soudní proces ze svého obchodního sídla v přímém přenosu a pár hodin po vynesení rozsudku odeslal Murdochovi svou nabídku. „Jsem si jistý, že zisk všech potřebných regulatorních povolení je stejně či více pravděpodobný, jako v případě transakce se společností Disney,“ uvedl Roberts, který pro jistotu přidal pro Murdocha několikamiliardovou pojistku pro případ, že by se fúze z regulatorních důvodů neuskutečnila. Podle nejmenovaných zdrojů stanice CNBC je však Comcast připraven v případě nutnosti divestovat regionální sportovní zpravodajství či podíl ve streamovací společnosti Hulu.

Podle analytiků tak má nyní všechny trumfy v ruce představenstvo 21st Century Fox, které bude zvažovat, která nabídka je firmu výhodnější. Ačkoliv papírově vychází jako favorit nabídka Comcastu, finance nejsou jediné kritérium. Představenstvo se bude zabývat i vyšší daňovou náročností nabídky Comsatu či tím, u které společnosti aktiva 21st Century Fox lépe využijí svůj potenciál.

V úvahu ale přicházejí i další řešení. Analytici oslovení CNBC naznačují, že do jednání by mohla na poslední chvíli mohla s další nabídkou vstoupit i třetí strana, která by se o výrobce zábavního obsahu mohla ucházet. A vyloučen není ani scénář, kdy by se Disney a Comcast společně domluvily na rozporcování 21st Century Fox s tím, že každá by získala preferovaná aktiva.

Stranou velkého byznysu a miliard dolarů jde i o symbolický krok. Disney například touží po vlastnických právech, která by mu společně s akvizicí připadla. Firma by získala právo využít charaktery ze série X-Man, Wolverina či Deadpoola, což by mohlo předznamenat jejich vstup do Marvelovského vesmíru společnosti Disney.

Společnost 21st Century Fox se svého zábavního byznysu chce zbavit proto, že se chce do budoucna zaměřovat na „profitabilnější část svého byznysu“: konkrétně na zpravodajství a sportovní přenosy. Součástí prodeje tak nebudou stanice z rodiny Fox Broadcast Network, Fox Sports a Fox News.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1