Murdochovi synové ostrouhali. Otec jim před nosem prodal miliardové dědictví | info.cz

Články odjinud

Murdochovi synové ostrouhali. Otec jim před nosem prodal miliardové dědictví

Celá desetiletí si svět byznysu kladl otázku kdo se stane dědicem impéria Ruperta Murdocha. Jeden z jeho synů? James nebo Lachlan? Teď už to víme. Nikdo nic nezdědí, impérium zaniklo, trůn se zbortil.

Ve čtvrtek přišla zpráva, že Disney za 52 miliard a nějaké drobné kupuje mediální říši, kterou Rupert Murdoch budoval dlouhá desetiletí. Desítky let ji zvětšoval, bránil proti nájezdům dravých byznysmenů. A nakonec ji skoro celou prodal Disneymu.

Za analýzami toho, co tato poněkud překvapivá fúze bude znamenat pro trh s audiovizí bude znamenat, se skryla hned trojice osobních dramat. Rupert Murdoch totiž ve čtvrtek vyřešil jednu z nejzajímavějších otázek současného velkého byznysu. Totiž kdo po něm jednoho dne impérium jménem 21st Century Fox zdědí.

Ještě v roce 2013 to vypadalo, že Murdochův dědic jednoho dne bude patřit k nejmocnějším lidem globálního byznysu. Starý lišák Rupert totiž pod hlavičkou News Corp stavěl korporaci, která měla v budoucnosti čelit mocným hráčům jako je Amazon, Facebook nebo Google.

Leccos nasvědčovalo tomu, že se dědicem stane mladší Murdochův syn James. Tento čtyřiačtyřicetiletý wimbledonský rodák a absolvent prestižního Harvardu se vyprofiloval jako pravá otcova ruka. Právě James Murdoch to nakonec dotáhl až do spojených funkcí ředitele 21st Century Fox a sky plc. Jde o silnou osobnost. V roce 2012 dokázal ustát skandál s masivními odposlechy lidí ze světa politiky a byznysu - a především z něj vyjít více méně se ctí.

Starší Murdochův syn Lachlan sice zastává funkci “spoluředitele” impéria, nemá ale žádné praktické výkonné pravomoci. Může za to jeho snaha vymanit se ze stínu dominantního otce a dokázat něco na vlastní pěst. Výsledkem bylo, že ve spekulacích kolem společnosti Ten Networks přišel o všechny svoje investice - mimochodem, poslední ránu mu zasadili manažeři společnosti CBS, kteří nyní stáli i v pozadí akvizice 21st Century Fox společností Disney. Po krachu vlastního podnikání se Lachlan vrátil pod otcovská křídla, nejspíš ale ztratil jeho důvěru.

Bude zajímavé sledovat, jestli se James nebo Lachlan Murdochovi dokáží nějak prosadit i po fúzi 21st Century Fox s Disneym. Je vcelku jasné, že si James Murdoch podrží vliv ve zbytkové části dědictví, tedy v jeho ryze mediální části. Nebylo by ale nic divného, pokud by se nějak dokázal dohodnout i s lidmi od Disneyho. Pragmatický je na to dost.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud