Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Muskův plán se nezměnil, doufá v budoucnost strojů. I proto chce možná koupit celou Teslu

Muskův plán se nezměnil, doufá v budoucnost strojů. I proto chce možná koupit celou Teslu

Ultimátní cíl Elona Muska se nezměnil, navzdory jeho problémům v letošním roce. Výstřední miliardář, vizionář a marketingový génius stále doufá, že v budoucnu už nebudou lidé v továrnách zapotřebí a nové automobily Tesla budou vyrábět jen stroje. A právě sázka na plně automatickou budoucnost, která je spojena i s výrazně nižšími náklady, může stát za Muskovou nabídkou odkoupit celou automobilku.

Podle některých šlo o vtip, jiní dávali Muskovu nabídku na odkup akcií Tesly za 420 dolarů za akcii do souvislosti s marihuanovým opojením. Musk, podnikatel a zdatný marketingový a PR stratég, však podle všeho myslel svou nabídku vážně. Sázel při tom na svou dlouhodobou vizi budoucnosti, která nevyhnutelně musí přijít a v níž budou automobily vyrábět nízkonákladové stroje.

Tuhle rovnici si totiž dokáže spočítat každý. Automobilka Volkswagen podle magazínu Newsweek totiž nedávno zjistila, že zatímco hodinové náklady na jednoho zaměstnance ji stojí 47 dolarů, náklady na jednoho robota jsou mnohem nižší – jen šest dolarů. Pokud by se tak podařilo dostat do výrobny samé roboty, peníze by se jen hrnuly, uvědomil si Musk. 

Ten se ale zatím pořádně spálil. Právě snaha o přílišnou automatizaci provozu totiž podle odborníků stála za tím, že Tesla nedokázala loni a v první polovině letošního roku plnit limity na dodávky svého prvního opravdu masového elektromobilu, Modelu 3. Zákazníci tak byli z věčného čekání, kdy se dostanou na řadu, otrávení, a rušili dodávky. Sám Musk vlastní chybu uznal a narychlo sháněl lidské zaměstnance, kteří by mu s rychlou výrobou vozu a plněním limitů pomohli.

1080p 720p 360p
Elonovinky 21: Tesla propouští, aby dosáhla zisku

Jenže prvotní neúspěch neznamená, že celá idea plně autonomní a automatické továrny na stroje je nesmyslná. Naopak, právě takové továrny budou v budoucnu automobily vyrábět. A to přesto, že vozy jsou jedny z nejsložitějších sériově vyráběných průmyslových výrobků, složené z desítek tisíc součástí. Musk jen – opět – předběhl svou dobu.

Podnikatel s jihoafrickými kořeny si každopádně dokáže dát dvě a dvě dohromady a proto v týdnu na Twitteru uvedl, že je připraven od ostatních akcionářů odkoupit jejich akcie za cenu 420 dolarů na akcii. To v tu chvíli znamenalo 15procentní finanční prémii. Nyní Musk vlastní asi 22 procent společnosti.

Veřejnost, investoři ani americké regulatorní orgány netuší, zda Musk svou nabídku myslí vážně. Ten však podle všeho nevtipkuje. Odkup akcií by pro něj znamenal nejen větší příjmy, pokud se jeho vize budoucnosti naplní, ale i uvolněné ruce od investorů, kteří dnes firmu tlačí především k co nejlepším finančním výsledkům.  

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1