Muskův plán se nezměnil, doufá v budoucnost strojů. I proto chce možná koupit celou Teslu | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Muskův plán se nezměnil, doufá v budoucnost strojů. I proto chce možná koupit celou Teslu

Muskův plán se nezměnil, doufá v budoucnost strojů. I proto chce možná koupit celou Teslu

Ultimátní cíl Elona Muska se nezměnil, navzdory jeho problémům v letošním roce. Výstřední miliardář, vizionář a marketingový génius stále doufá, že v budoucnu už nebudou lidé v továrnách zapotřebí a nové automobily Tesla budou vyrábět jen stroje. A právě sázka na plně automatickou budoucnost, která je spojena i s výrazně nižšími náklady, může stát za Muskovou nabídkou odkoupit celou automobilku.

Podle některých šlo o vtip, jiní dávali Muskovu nabídku na odkup akcií Tesly za 420 dolarů za akcii do souvislosti s marihuanovým opojením. Musk, podnikatel a zdatný marketingový a PR stratég, však podle všeho myslel svou nabídku vážně. Sázel při tom na svou dlouhodobou vizi budoucnosti, která nevyhnutelně musí přijít a v níž budou automobily vyrábět nízkonákladové stroje.

Tuhle rovnici si totiž dokáže spočítat každý. Automobilka Volkswagen podle magazínu Newsweek totiž nedávno zjistila, že zatímco hodinové náklady na jednoho zaměstnance ji stojí 47 dolarů, náklady na jednoho robota jsou mnohem nižší – jen šest dolarů. Pokud by se tak podařilo dostat do výrobny samé roboty, peníze by se jen hrnuly, uvědomil si Musk. 

Ten se ale zatím pořádně spálil. Právě snaha o přílišnou automatizaci provozu totiž podle odborníků stála za tím, že Tesla nedokázala loni a v první polovině letošního roku plnit limity na dodávky svého prvního opravdu masového elektromobilu, Modelu 3. Zákazníci tak byli z věčného čekání, kdy se dostanou na řadu, otrávení, a rušili dodávky. Sám Musk vlastní chybu uznal a narychlo sháněl lidské zaměstnance, kteří by mu s rychlou výrobou vozu a plněním limitů pomohli.

1080p 720p 360p
Elonovinky 21: Tesla propouští, aby dosáhla zisku

Jenže prvotní neúspěch neznamená, že celá idea plně autonomní a automatické továrny na stroje je nesmyslná. Naopak, právě takové továrny budou v budoucnu automobily vyrábět. A to přesto, že vozy jsou jedny z nejsložitějších sériově vyráběných průmyslových výrobků, složené z desítek tisíc součástí. Musk jen – opět – předběhl svou dobu.

Podnikatel s jihoafrickými kořeny si každopádně dokáže dát dvě a dvě dohromady a proto v týdnu na Twitteru uvedl, že je připraven od ostatních akcionářů odkoupit jejich akcie za cenu 420 dolarů na akcii. To v tu chvíli znamenalo 15procentní finanční prémii. Nyní Musk vlastní asi 22 procent společnosti.

Veřejnost, investoři ani americké regulatorní orgány netuší, zda Musk svou nabídku myslí vážně. Ten však podle všeho nevtipkuje. Odkup akcií by pro něj znamenal nejen větší příjmy, pokud se jeho vize budoucnosti naplní, ale i uvolněné ruce od investorů, kteří dnes firmu tlačí především k co nejlepším finančním výsledkům.  

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.