Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Muž, který vládne České spořitelně, chce bohatým brát a chudým dávat. Takto by děti boháčů tlačil k práci

Muž, který vládne České spořitelně, chce bohatým brát a chudým dávat. Takto by děti boháčů tlačil k práci

Jeden z nejlépe placených rakouských manažerů, předseda představenstva bankovní skupiny Erste Group Andreas Treichl, veřejně podpořil myšlenku radikálního zdanění dědictví po bohatých. Kdyby podle něj děti boháčů přišly o bezpracný zisk, podpořilo by to hospodářství a ozdravilo společnost.

Treichl to prohlásil na své přednášce v rámci vídeňského „Humanities festivalu“, na němž se každý rok setkávají představitelé rakouského hospodářství, umění a kultury. Předseda představenstva Erste Group, pod kterou spadá i Česká spořitelna, mimo jiné varoval před narůstající sociální nerovností ve společnosti.

Jednou z možností, jak zabránit dalšímu rozevírání nůžek mezi bohatstvím a chudobou, je podle něj znovuzavedení dědické daně. Ta byla v Rakousku stejně jako v Česku zrušena v roce 2014. „Věřím, že dědická daň by zvýšila mobilitu na pracovním trhu, protože by pak musely pracovat i děti velmi bohatých lidí,“ uvedl doslova Treichl.

Jeho slova citoval například deník „Der Standard“, ale i řada dalších médií v Německu i Rakousku. Treichl, jeden z nejvlivnějších rakouských manažerů, by výrazně zdanil veškeré dědictví, které neslouží přímo k vytváření dalších hodnot. Bez dědické daně by tedy ponechal například výrobní a zemědělské podniky, pokud se v nich bude i nadále vyrábět a hospodařit. Všechno ostatní, tedy třeba volné peníze na účtech, by ale mělo být podle něj zatíženo vysokou daní.

„Jsem představitelem hospodářství založeného na výkonu. Tím, že někdo něco zdědí, ale nic nevytváří,“ uvedl Treichl. Vedle dědické daně by zavedl také daň z majetku, a to progresivním způsobem založeným na principu, že čím větší bohatství, tím větší daňové odvody. Podobně jako u dědické daně by se ale nedanil majetek sloužící k investicím a vytváření pracovních míst.

I když Treichlova slova vzbudila v Rakousku velkou pozornost, podobné názory nejsou mezi bohatými manažery a podnikateli v poslední době úplně ojedinělé. V Německu například už před deseti lety vznikl spolek milionářů a názvem Appel für eine Vermögensabgabe (Výzva k dávce z majetku), jehož členové dlouhodobě žádají, aby stát jednorázově zatížil „nevýrobní“ majetek v hodnotě nad půl milionu eur desetiprocentní daní. Tímto způsobem by mohlo údajně do německého rozpočtu přitéct až 165 miliard eur využitelných v oblasti ochrany životního prostředí, vzdělávání a snižování chudoby.

„Námi navrhovaná majetková dávka by přitom žádného movitého člověka ve skutečnosti nebolela a nikdo by nemusel omezovat svůj životní standard,“ řekl už dříve v rozhovoru s autorem tohoto článku berlínský psychiatr Dieter Lehmkuhl, mluvčí „milionářského spolku“ a zároveň dědic akcií pivovaru. Spolek sdružuje i dalších 63 movitých Němců žádajících, aby jim a dalších boháčům stát vzal peníze.

Podle nich by se tak totiž mohlo zabránit budoucím sociálním nepokojům a otřesům, vyplývajícím ze stále se rozšiřující propastí mezi bohatstvím a chudobou. Na stránkách německého milionářského spolku je počítadlo, které ukazuje, jak se stále větší procento majetku v zemi přesouvá k úzké skupině těch nejbohatších.

„Zažíváme refeudalizaci vlastnictví, která není slučitelná s demokracií,“ uvedl Lehmkuhl. V  Německu podle něj dnes jedno procento nejbohatších vlastní 35 procent veškerého privátního majetku, zatímco spodní polovina Němců nemá prakticky žádný majetek. V USA dokonce většina privátního majetku patří jednomu procentu nejbohatších. „Tahle narůstající sociální nerovnost podpořená daňovými škrty vlád, ale zhoršuje důvěru v základní demokratické principy a vytváří hrozbu budoucích společenských otřesů s možnými katastrofálními dopady,“ uvedl Lehmkuhl.

Iniciativy, v nichž „boháči“ chtějí sebrat peníze „boháčům“ a rozdělit je na investice do snížení sociální nerovnosti, přitom nevznikají jen v Německu, ale třeba i v USA nebo ve Francii. Mezi politiky, kteří rozhodují o daních, však paradoxně nacházejí jen málo příznivců. A to také kvůli tomu, že požadavky těchto „milionářských spolků“ většinou paradoxně nemají ve společnosti žádnou masivní podporu ani mezi střední a nižší třídou.

Důkazem může být třeba diskuse pod článkem v deníku Der Standard, citujícím návrhy bankéře Treichla za zdanění dědictví po bohatých, jak zmiňujeme v úvodu textu. „Nejsem superboháč a nemám žádný obrovský majetek. Ale to, co jsem v životě vybudoval, jsem vybudoval na základě poctivě zdaněných příjmů. Může mi někdo říci, proč by to měl stát zdanit ještě mým potomkům?,“ ptá se jeden ze čtenářů. Také naprostá většina dalších diskutujících dědickou daň odmítá.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1