Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mynářův černý kůň definitivně narazil. Kyrgyzstán ukončil smlouvu s Liglassem, za který Hrad lobboval

Mynářův černý kůň definitivně narazil. Kyrgyzstán ukončil smlouvu s Liglassem, za který Hrad lobboval

Sága české firmy Liglass, která v Kyrgyzstánu po nestandardním lobbingu z Hradu získala zakázku na dostavbu vodních elektráren, je definitivně u konce. Tamní vláda smlouvu oficiálně jednostranně ukončila, jak dříve avizovala. Liglass, který nezaplatil v termínu smluvně dojednanou částku, se opakovaně hájí, že se stal cílem negativní kampaně a zvažuje arbitráž. K té podle dřívějších vyjádření hodlal přikročit právě po ukončení smlouvy.

Ještě v pondělí zástupci Liglassu nehodlali přiznat prohru. Tvrdili, že se miliardové zakázky na výstavbu kaskády vodních elektráren nechtějí vzdát a že s kabinetem budou dále jednat. Dnes je – zdá se – konec nadějí. Vláda potvrdila, že jsou pro ni návrhy Liglassu nepřijatelné a že firma sama je nedůvěryhodný partner. Smlouvu v souladu s dřívějším oznámením jednostranně ukončila. Jedná se o oficiální tečku, vypovězení smlouvy vláda avizovala už v poté, co firma v polovině září nedodržela sjednané podmínky.

Liglass v pondělí na svých stránkách uvedl, že připravuje dodatek k investiční smlouvě, který bude obsahovat řešení problémů. Protinávrhy ale byly pro kyrgyzskou vládu nepřijatelné, jelikož nevycházejí z dříve uzavřených dohod, jak sama poznamenala v prohlášení. Vyžadovalo by to prý další rozhodnutí kabinetu a tedy i další prodlužování současného stavu. Liglass chtěl řešit vzájemné rozpory ve tříměsíční lhůtě.

„Vláda Kyrgyzstánu nejedná s Liglass Trading CZ ohledně další spolupráce, která by probíhala na základě rámce vytyčeného uzavřenou smlouvou,“ stojí v oficiálním prohlášení. Vláda uvedla, že Liglass o chystaném kroku naposledy spravila 5. října po jednání výboru pro průmysl a energetiku a dala znovu najevo, že o spolupráci nadále nestojí, protože Liglass nezaplatil v termínu víc než 800 milionů korun, kterými chtěl stát vyplatit z projektu ruskou firmu RusGidro.

Generální ředitel Liglassu Michal Smelík dříve uvedl, že právě definitivní ukončení smlouvy ze strany Kyrgyzstánu pro něj bude impulzem, aby se obrátil na mezinárodní arbitráž.

Pozornost k případu od začátku poutá nestandardní role Hradu. Za Liglass Trading, který je v oboru neznámou firmou a nemá přesvědčivé hospodářské výsledky, lobboval prezidentský kancléř Vratislav Mynář a následně i sám prezident Zeman. Ten to nedávno označil za běžnou činnost – podobně se prý zachoval v desítkách dalších případů a to, že zakázka pro Liglass „nedopadla“, označil v zásadě za standardní možnost.

Jak nedávno informovaly Aktuálně.cz a iHNed.cz, Liglass poslal loni Straně práv občanů, která má úzké vazby na prezidenta a jeho okolí, 200 000 korun. Následně se dočkal zmíněného doporučení ze strany hradního kancléře Mynáře. Ten odmítl spekulace, že by si firma jeho přízeň koupila. Zeman uvedl, že o daru nic neví.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744