Mzdy v Británii nedrží krok s inflací. Nepomáhá ani nízká míra nezaměstnanosti | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mzdy v Británii nedrží krok s inflací. Nepomáhá ani nízká míra nezaměstnanosti

Mzdy v Británii nedrží krok s inflací. Nepomáhá ani nízká míra nezaměstnanosti

Míra nezaměstnanosti v Británii byla v zimních měsících nejníže od roku 1975. Během tří měsíců do února klesla na 4,2 procenta ze 4,3 procenta v předchozím tříměsíčním období do ledna. Růst mezd přesto zaostává za růstem inflace a očekáváním analytiků. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil britský statistický úřad.

Zatímco index spotřebitelských cen v uvedeném období vzrostl o 2,9 procenta, průměrná mzda se zvýšila o 2,8 procenta. Růst mezd byl stejný jako v předchozích třech měsících a zaostal za očekáváním analytiků v anketě agentury Reuters. Ti v průměru odhadovali, že se mzdy zvýší o tři procenta.

Analytici nicméně očekávají, že vývoj na trhu práce se nakonec odrazí i na růstu platů a mezd, který pak dál podpoří růst inflace. Na to by již v květnu mohla zareagovat britská centrální banka zvýšením hlavní úrokové sazby. Ta je nyní na 0,5 procenta. Centrální banka dlouhodobě sleduje dvouprocentní inflační cíl.

V důsledku nízkého růstu platů a mezd a zároveň růstu inflace trpí britští spotřebitelé, kteří se značnou měrou podílejí na růstu ostrovní ekonomiky. Dovoz zboží jim prodražuje slabší libra, která citelně oslabila po referendum z roku 2016 o vystoupení Británie z Evropské unie. Zatímco k dolaru již libra většinu ztrát smazala, k euru zůstává slabá.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.