Mzdy v Británii nedrží krok s inflací. Nepomáhá ani nízká míra nezaměstnanosti | info.cz

Články odjinud

Mzdy v Británii nedrží krok s inflací. Nepomáhá ani nízká míra nezaměstnanosti

Míra nezaměstnanosti v Británii byla v zimních měsících nejníže od roku 1975. Během tří měsíců do února klesla na 4,2 procenta ze 4,3 procenta v předchozím tříměsíčním období do ledna. Růst mezd přesto zaostává za růstem inflace a očekáváním analytiků. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil britský statistický úřad.

Zatímco index spotřebitelských cen v uvedeném období vzrostl o 2,9 procenta, průměrná mzda se zvýšila o 2,8 procenta. Růst mezd byl stejný jako v předchozích třech měsících a zaostal za očekáváním analytiků v anketě agentury Reuters. Ti v průměru odhadovali, že se mzdy zvýší o tři procenta.

Analytici nicméně očekávají, že vývoj na trhu práce se nakonec odrazí i na růstu platů a mezd, který pak dál podpoří růst inflace. Na to by již v květnu mohla zareagovat britská centrální banka zvýšením hlavní úrokové sazby. Ta je nyní na 0,5 procenta. Centrální banka dlouhodobě sleduje dvouprocentní inflační cíl.

V důsledku nízkého růstu platů a mezd a zároveň růstu inflace trpí britští spotřebitelé, kteří se značnou měrou podílejí na růstu ostrovní ekonomiky. Dovoz zboží jim prodražuje slabší libra, která citelně oslabila po referendum z roku 2016 o vystoupení Británie z Evropské unie. Zatímco k dolaru již libra většinu ztrát smazala, k euru zůstává slabá.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud