Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Na řadě je TV Nova. Prodej Primy ukazuje, že cena bude velmi vysoká

Na řadě je TV Nova. Prodej Primy ukazuje, že cena bude velmi vysoká

Prodej polovičního podílu švédské skupiny MTG v televizi Prima, který INFO.CZ předpokládalo již v listopadu loňského roku, ukazuje, že cena za česká média se drží stále velmi vysoko. Daleko za hranicí, která by se investorům mohla v krátkodobém výhledu vyplatit. 

Transakce, kterou dnes oznámila švédská MTG, určuje cenu celé televize Prima na 237,4 milionu eur, tedy zhruba 6,3 miliardy korun. Na první pohled se zdá, že za druhou největší soukromou televizi v Česku to není mnoho, ale pohled do hospodaření média ukazuje opak. Cena za celou skupinu Prima se totiž v současnosti pohybuje na úrovní 14násobku EBITDA (zisk před zdaněním, úroky a odpisy).

To je velmi vysoká hodnota i v době příznivého vývoje ekonomiky, který v současnosti pokračuje. Vzhledem k tomu, že i optimisté platí v podobných případech zhruba desetinásobek EBITDA, ukazuje se, že média hrají v Česku především strategickou roli. V tomto ohledu je zajímavé, že do televize Prima vstoupila právě skupina Denemo Media, v níž vlastní 75procentní podíl Vladimír Komár. Vedle něj stojí za skupinou i dosavadní vlastník polovičního podílu v Primě Ivan Zach.

Komár není v médiích žádný začátečník. Vlastnil mimo jiné podíl v TV Nova. Bylo to v době, kdy těsně spolupracoval s miliardářem Jiřím Šmejcem. Z Novy nakonec odešel a v rámci vyrovnání získal od Šmejce Karlovarskou korunní kyselku, kterou po letech prodal. Podíl ovšem Komár držel i ve společnosti Mediasearch, která v Česku měří televizní sledovanost. Toho se velmi výhodně zbavil v roce 2014.

Právě vstup zkušeného mediálního matadora pravděpodobně vytvoří ještě větší zájem o zbývající mediální aktiva na českém trhu. Přestože se dlouho spekuluje o prodeji vydavatelství Economia, nelze jej minimálně do voleb očekávat. Miliardář Zdeněk Bakala podle informací z jeho okolí vnímá Hospodářské noviny a další tituly stále jako pojistku proti problémům, které mu již způsobila a ještě může způsobit špatná situace v OKD. Po podzimních parlamentních volbách může situace vypadat úplně jinak.

Na řadě je tak akvizice, která by měla zdaleka největší dopad na veřejné mínění – případný prodej televize Nova. O této transakci se mluví několik let, několik miliardářů se o ni pokusilo, ale nikomu se ji nepodařilo dotáhnout do konce. Nyní se opět objevují náznaky, že by největší a bezpochyby nejvlivnější česká televizní skupina mohla být poměrně v brzké době na prodej.

Druhý největší akcionář ve skupině CME, která Novu vlastní, minulý týden navrhl odprodej celé CME a výměnu vedení. Hedgeový fond TCS Capital Management se o něco podobného pokoušel již v minulosti, i když jeho podíl ve společnosti postupně roste. Nyní dosahuje 12,5 procenta, ale ve skutečnosti může kontrolovat ještě víc.

Zástupci TCS Capital Management si velmi dobře uvědomují, že Nova je zdaleka nejhodnotnější součást CME a zájem mnoha finančních a investičních skupin požene cenu velmi vysoko. O další televize, které CME v regionu střední a východní Evropy vlastní, až tolik nejde. Dá se totiž předpokládat, že nový (zejména český) vlastník CME by je postupně rozprodal.

Případný prodej závisí i na osudu fúze mediální skupiny Time Warner a telekomunikační skupiny AT&T. Time Warner vlastní CME, ale není vyloučené, že v případě spojení s telekomunikačním gigantem by jí musel odprodat. Pokud ovšem americký prezident Donald Trump dostojí svým předvolebním slibům, tak ohlášenou fúzi zastaví. V tom případě by musel prodej CME vyvolat TCS Capital Management. Ať dopadne vývoj v CME jakkoliv, o případné kupce nebude nouze. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744