Nad jedním z nejbohatším Francouzů se stahují mračna. Bollorého obvinili kvůli korupci v Africe | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nad jedním z nejbohatším Francouzů se stahují mračna. Bollorého obvinili kvůli korupci v Africe

Nad jedním z nejbohatším Francouzů se stahují mračna. Bollorého obvinili kvůli korupci v Africe

Podnikatel Vincent Bolloré, který je jedním z nejbohatších Francouzů, byl dnes obviněn kvůli podezření, že jedna z jeho firem pracovala na volebních kampaních v Togu a Guinei výměnou za lukrativní zakázky v tamních přístavech. Oznámil to mluvčí firmy Groupe Bolloré. Jejího vlastníka od úterý vyslýchala protikorupční policie, pod soudním dohledem ale teď Bolloré není.

„Vincenta Bollorého obvinil soudce (Serge) Tournaire,“ citovala agentura Reuters mluvčího. „Bolloré, na něhož se vztahuje presumpce neviny, bude mít přístup ke spisu, o jehož obsahu nic nevěděl, a bude mít i příležitost odpovědět na tato nepodložená obvinění,“ uvádí se v komuniké.

Bolloré byl od úterního rána ve vazbě francouzského úřadu pro boj proti korupci a finančním zločinům v Nanterre. Vyšetřovatelé se domnívají, že jeho reklamní společnost Havas před volbami v roce 2010 pracovala na kampani prezidenta Toga Faurea Gnassingbého a na kampani jeho protějšku v Guineji Alphy Condého bez adekvátní finanční odměny. Měla tak činit výměnou za práva na správu přístavů v metropolích Lomé a Konakry, která získala společnost Bolloré Africa Logistics (dříve SDV).

Vyšetřování podle deníku Le Monde pokračuje už několik let a soudci pověření vyhodnocením důkazů proti Bollorému nyní dospěli k závěru, že „existují závažné či navzájem se podporující známky,“ z nichž vyplývá, že „Bollorého společnost se uchýlila k nelegálním metodám, aby získala kontrakty ve dvou zemích západní Afriky“.

V souvislosti s vyšetřováním byli v úterý zadrženi také šéf mezinárodního oddělení Havas Jean-Philippe Dorent a generální ředitel Bollorého holdingu Gilles Alix.

Bolloré je jedním z nejznámějších francouzských podnikatelů, jehož jmění odhadl časopis Forbes na 7,3 miliardy dolarů (přes 152 miliard Kč). Podnikatelské aktivity 66letého miliardáře sahají od lodní dopravy přes reklamu a stavebnictví až po média.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.