Články odjinud

Nad jedním z nejbohatším Francouzů se stahují mračna. Bollorého obvinili kvůli korupci v Africe

Nad jedním z nejbohatším Francouzů se stahují mračna. Bollorého obvinili kvůli korupci v Africe

Podnikatel Vincent Bolloré, který je jedním z nejbohatších Francouzů, byl dnes obviněn kvůli podezření, že jedna z jeho firem pracovala na volebních kampaních v Togu a Guinei výměnou za lukrativní zakázky v tamních přístavech. Oznámil to mluvčí firmy Groupe Bolloré. Jejího vlastníka od úterý vyslýchala protikorupční policie, pod soudním dohledem ale teď Bolloré není.

„Vincenta Bollorého obvinil soudce (Serge) Tournaire,“ citovala agentura Reuters mluvčího. „Bolloré, na něhož se vztahuje presumpce neviny, bude mít přístup ke spisu, o jehož obsahu nic nevěděl, a bude mít i příležitost odpovědět na tato nepodložená obvinění,“ uvádí se v komuniké.

Bolloré byl od úterního rána ve vazbě francouzského úřadu pro boj proti korupci a finančním zločinům v Nanterre. Vyšetřovatelé se domnívají, že jeho reklamní společnost Havas před volbami v roce 2010 pracovala na kampani prezidenta Toga Faurea Gnassingbého a na kampani jeho protějšku v Guineji Alphy Condého bez adekvátní finanční odměny. Měla tak činit výměnou za práva na správu přístavů v metropolích Lomé a Konakry, která získala společnost Bolloré Africa Logistics (dříve SDV).

Vyšetřování podle deníku Le Monde pokračuje už několik let a soudci pověření vyhodnocením důkazů proti Bollorému nyní dospěli k závěru, že „existují závažné či navzájem se podporující známky,“ z nichž vyplývá, že „Bollorého společnost se uchýlila k nelegálním metodám, aby získala kontrakty ve dvou zemích západní Afriky“.

V souvislosti s vyšetřováním byli v úterý zadrženi také šéf mezinárodního oddělení Havas Jean-Philippe Dorent a generální ředitel Bollorého holdingu Gilles Alix.

Bolloré je jedním z nejznámějších francouzských podnikatelů, jehož jmění odhadl časopis Forbes na 7,3 miliardy dolarů (přes 152 miliard Kč). Podnikatelské aktivity 66letého miliardáře sahají od lodní dopravy přes reklamu a stavebnictví až po média.

 

Články odjinud