Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nákup kryptoměn bude možný i na české burze NakamotoX. Obchodovatelnou měnou bude například Bitcoin, ethereum nebo litecoin

Nákup kryptoměn bude možný i na české burze NakamotoX. Obchodovatelnou měnou bude například Bitcoin, ethereum nebo litecoin

Česká burza Nakamotox se chce zařadit mezi světové elitní obchodníky. „Zatím jsme investovali v řádu desítek milionů korun převážně do samotného vývoje, ne do marketingu. Celkem ale do globální propagace musíme vložit miliony dolarů,“ říká její zakladatel Jiří Fiala.

Se kterými kryptoměnami bude na vaší burze možné obchodovat, podle čeho je vybíráte?

Na začátku jich bude jedenáct. Bitcoin, ethereum, litecoin a monero jsou samozřejmostí, doplní je několik menších, ne tolik obvyklých. Například zcash, dash či ripple plus několik překvapení. Úvodní selekce probíhala na bázi velikosti obchodovaných měn, řídili jsme se ale také tím, zda má měna podle nás budoucnost.

Mají nějakou budoucnost národní kryptoměny?

Ta myšlenka je zábavná. Tím, že budou kontrolovány státem, popírají svou definici. Na míle se vzdalují původnímu konceptu – nemožnosti tisknout peníze, jak se úředníkovi zrovna zlíbí, trochu ten svět osvobodit od poplatků bank, zrychlit převody a zbourat národní hranice, přičemž vám nikdo nekouká pod ruce. Samozřejmě ale i u virtuální měny vysledujete, kde byla použita.

Takže je představa anonymity pouhou iluzí?

Pokud měnu použijete, zanecháte dosledovatelnou stopu. Když ale jakýkoliv těžař koupí bitcoiny, strčí je do trezoru a ten zakope na zahradě, je v pohodě – nikdo ho nevyčenichá.

Naposledy oznámilo záměr vytvoření vlastní e-měny Rusko.

Když začal padat rubl a přišla krize, tak se rusky mluvící komunita vydala směrem kryptoměny. Ve velkém začala řešit přesun kapitálu – jak ho dostat pryč z ohroženého Ruska. Podniky, které jim předtím krásně vydělávaly, a díky nimž skoupili třeba Karlovy Vary, teď žádnou hitparádu nepředstavují. Nikdo je nechce koupit. Ať si Putin kryptorubl udělá, skutečné e-měny ale nezakáže. Zájem o kryptoměny výrazně roste v zemích s politickou nestabilitou. Tam do nich jdou lidé fest. Je to způsob, jak zabezpečit peníze vůči devalvaci ze strany státu nebo násilnému zabrání majetku.

Více čtěte na E15.cz

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1