Nákup kryptoměn bude možný i na české burze NakamotoX. Obchodovatelnou měnou bude například Bitcoin, ethereum nebo litecoin | info.cz

Články odjinud

Nákup kryptoměn bude možný i na české burze NakamotoX. Obchodovatelnou měnou bude například Bitcoin, ethereum nebo litecoin

Česká burza Nakamotox se chce zařadit mezi světové elitní obchodníky. „Zatím jsme investovali v řádu desítek milionů korun převážně do samotného vývoje, ne do marketingu. Celkem ale do globální propagace musíme vložit miliony dolarů,“ říká její zakladatel Jiří Fiala.

Se kterými kryptoměnami bude na vaší burze možné obchodovat, podle čeho je vybíráte?

Na začátku jich bude jedenáct. Bitcoin, ethereum, litecoin a monero jsou samozřejmostí, doplní je několik menších, ne tolik obvyklých. Například zcash, dash či ripple plus několik překvapení. Úvodní selekce probíhala na bázi velikosti obchodovaných měn, řídili jsme se ale také tím, zda má měna podle nás budoucnost.

Mají nějakou budoucnost národní kryptoměny?

Ta myšlenka je zábavná. Tím, že budou kontrolovány státem, popírají svou definici. Na míle se vzdalují původnímu konceptu – nemožnosti tisknout peníze, jak se úředníkovi zrovna zlíbí, trochu ten svět osvobodit od poplatků bank, zrychlit převody a zbourat národní hranice, přičemž vám nikdo nekouká pod ruce. Samozřejmě ale i u virtuální měny vysledujete, kde byla použita.

Takže je představa anonymity pouhou iluzí?

Pokud měnu použijete, zanecháte dosledovatelnou stopu. Když ale jakýkoliv těžař koupí bitcoiny, strčí je do trezoru a ten zakope na zahradě, je v pohodě – nikdo ho nevyčenichá.

Naposledy oznámilo záměr vytvoření vlastní e-měny Rusko.

Když začal padat rubl a přišla krize, tak se rusky mluvící komunita vydala směrem kryptoměny. Ve velkém začala řešit přesun kapitálu – jak ho dostat pryč z ohroženého Ruska. Podniky, které jim předtím krásně vydělávaly, a díky nimž skoupili třeba Karlovy Vary, teď žádnou hitparádu nepředstavují. Nikdo je nechce koupit. Ať si Putin kryptorubl udělá, skutečné e-měny ale nezakáže. Zájem o kryptoměny výrazně roste v zemích s politickou nestabilitou. Tam do nich jdou lidé fest. Je to způsob, jak zabezpečit peníze vůči devalvaci ze strany státu nebo násilnému zabrání majetku.

Více čtěte na E15.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud