Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Návrh na rozdělení ČEZ: stát by mohl odkoupit jaderné elektrárny Dukovany a Temelín

Návrh na rozdělení ČEZ: stát by mohl odkoupit jaderné elektrárny Dukovany a Temelín

Návrhy na možné způsoby financování stavby nových jaderných bloků v Dukovanech a Temelíně stály na počátku debat o tom, zda jak by se mohla rozdělit polostátní energetická společnost ČEZ.

Jak jako první už na konci září upozornila agentura Reuters, vláda zadala ČEZ vypracovat varianty možného rozdělení strategické firmy. Ještě před tím ale konkrétní návrh na rozdělení ČEZ přinesla analýza „vhodného investorského modelu pro výstavbu nového jaderného zdroje“.

Státní jaderné elektrárny

Ta počítá s možností, že se ČEZ rozdělí na jadernou a nejadernou část. Jadernou část – fungující elektrárny Dukovany a Temelín plus speciálně založené dceřiné firmy připravující dostavbu nových bloků – by koupil do svého 100% vlastnictví stát. Znění analýzy získal HlídacíPes.org na základě zákona o svobodném přístupu k informacím.

„Skupina ČEZ se rozdělí na dvě části, z nichž jedna bude obsahovat veškerá existující jaderná aktiva, která jsou v provozu, a v druhém kroku Česká republika vykoupí podíly minoritních akcionářů v části obsahující jaderná aktiva. Část společnosti ČEZ vlastnící jaderná aktiva bude rovněž 100% vlastníkem SPV (speciálně vytvořené projektové společnosti, pozn. red.),“ konstatuje analýza.

Druhou možností je vyčlenění existujících jaderných aktiv (provozované elektrárny i SPV) do nově vzniklé dceřiné společnosti a odprodej této společnosti státu.

Text obsahuje i začerněné pasáže, jež ministerstvo průmyslu zdůvodnilo ochranou obchodního tajemství. Neveřejné pasáže se v drtivé většině vztahují právě k tématu dělení ČEZ.

O možnosti, že by stát převzal část firmy ČEZ, „která by kupříkladu mohla zahrnovat jaderné elektrárny“, mluvil už letos v červnu premiér Bohuslav Sobotka.

„Na téma této varianty nyní běží analytické práce, ale práce běží i na přípravě prvních dvou variant (tj., že stavbu nového bloku zajistí dceřiná společnost ČEZ nebo stát, který by tuto dceřinou společnost od ČEZ odkoupil, pozn. red.),“ říká na dotaz HlídacíPes.org mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Podklady prý budou k dispozici nové vládě. „Dokončeny by měly být zhruba do začátku příštího roku, protože na jaře se má podle harmonogramu stálého výboru pro jadernou energetiku rozběhnout výběr dodavatele na nový jaderný blok a je třeba, aby bylo jasné, kdo bude zadavatelem,“ dodává Kříž.

Jádro, uhlí, teplo

Rozdělení ČEZ, jež má podporu stávajícího managementu firmy i (končícího) ministra financí Ivana Pilného, se ale nabízí i v mnohem pestřejších variantách.

Oddělit by se od sebe mohla regulovaná činnost od té neregulované. Tedy na jedné straně veškerá výroba – jaderné, uhelné elektrárny a teplárny. Na straně druhé distribuce, obchod, a obnovitelné zdroje.

„Tedy oblasti, kde stát nemusí mít přímou kontrolu, protože tuto činnost ovládá přes orgány jako jsou licence ministerstva průmyslu nebo přes Energetický regulační úřad,“ vysvětluje analytik a menšinový akcionář ČEZ Michal Šnobr.

Takový zásah lze udělat „shora“, administrativně, podobně jako se v Německu před časem rozdělily na „starou a novou energetiku“ společnosti RWE a E.ON.

Část podílu v regulovaných oblastech by stát mohl prodat a z takto získaných zdrojů pak vykoupit minoritní podíly ve výrobní části.

„Když se podíváte na portfolio ČEZ, výrobní část má vlastní uhlí, jaderné elektrárny navýšily všechny výkon, nepotřebují nyní žádné investice, a veškeré cash-flow by tak pomohlo financovat právě budoucí stavbu – ať to bude jádro, plynové elektrárny, či jakýkoli jiný koncept zajištění energetické bezpečnosti,“ říká Michal Šnobr.

Článek vyšel na webu HlídacíPes.org, zveřejňujeme ho v plném rozsahu se souhlasem redakce.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744