Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nejmocnější muž finančního světa? Do čela amerického Fedu míří „neekonom“ a Trumpův muž Powell

Nejmocnější muž finančního světa? Do čela amerického Fedu míří „neekonom“ a Trumpův muž Powell

Nástupcem Janet Yellenové ve funkci šéfa americké centrální banky (Fed) bude Jerome Powell, potvrdil v noci na středu americký senát. Powell by měl zachovat kontinuitu měnové politiky své předchůdkyně, odborníci od něj však očekávají i benevolentnější přístup vůči bankovním regulacím. 

Právě možné uvolnění tvrdých bankovních regulací, které byly zavedeny po finanční krizi z let 2008 je jedním z důvodů, proč Powell Yellenovou střídá. Překážkou pro prodloužení mandátu současné guvernérky nicméně byl i odpor konzervativců v Senátu a to, že prezident Donald Trump chce ve Fedu a americké měnové politice zanechat svou stopu.

„Jerome Powell se stal nejmocnějším mužem finančního světa. Očekávám od něj snahu o stimulaci americké ekonomiky a změny finančních toků v rámci mezinárodního pohybu kapitálu. Oproti Janet Yellenové si bude více rozumět s Donaldem Trumpem,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

„Powell bude hrát klíčovou úlohu v tom, aby vhodně nastavil federální regulace a uvolnil zbytečnou zátěž, která dusí ekonomický růst,“ komentoval jeho roli republikánský senátor Mike Crapo. „Bude zodpovědný za zdravý finanční systém a rostoucí ekonomiku.“

Co se týče měnové politiky, ekonomové od Powella očekávají o něco větší agresivitu při zvyšování úrokových sazeb zpět k běžným hodnotám. Americká centrální banka svou hlavní sazbu od roku 2015 zvýšila zatím pětkrát, další tři růsty hodnoty se očekávají v letošním roce. Drastický odklon od měnové linie Yellenové se nicméně neočekává.

„Analytici spíše předpokládají, že nástupce Janet Yellenové bude pokračovat v dosavadním trendu postupného zpřísňování měnové politiky. Změna v čele Fedu však přeci jen bude znamenat jinou formu výkonu úřadu, který bude servilnější vůči administrativě Donalda Trumpa. Podpora ekonomiky skrze měnovou politiku může stimulovat americké hospodářství. Zároveň může docházet ke změnám finančních toků v rámci mezinárodního obchodu,“ dodává Křeček. 

Po desítkách let do čela americké centrální banky míří postava bez formálního ekonomického vzdělání. Republikán Powell vystudoval politologii na Princetonu a práva na Georgetownské univerzitě, následně působil v prostředí investičních bank a kapitálových fondů.

Poprvé v historii Fedu tak americkou centrální banku povede bývalý investiční bankéř. Navíc, jak je u „Trumpových lidí“ běžné, je i Powell poměrně zámožný. Jeho majetek se odhaduje minimálně 21 milionů dolarů, nicméně některé odhady hovoří až o jméní 112 milionů dolarů.

Powell se svého mandátu ujme 1. února.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1