Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nejtěžší rozhodnutí za sedm let. Ministři zemí OPEC jednají o zvýšení produkce, rozhodnutí padne odpoledne

Nejtěžší rozhodnutí za sedm let. Ministři zemí OPEC jednají o zvýšení produkce, rozhodnutí padne odpoledne

Právě nyní ve Vídni zasedají ministři Zemí produkujících ropu (OPEC), aby rozhodli o zvýšení produkce černého zlata. Zasedání mnozí analytici označují za nejobtížnější od roku 2011, kdy seskupení zemí, včetně Venezuely a Íránu, zablokovalo snahy Saudské Arábie zvýšit produkci kartelu, která chtěla přibrzdit rostoucí ceny ropy, vysvětluje komoditní stratég Saxo bank Ole Hansen.

Nyní je situace do jisté míry podobná, jako byla před sedmi lety. Ceny ropy se rovněž zotavují z významných minim, aktuálně se barel ropy Brent prodává za necelých 74 dolarů. Minulý měsíc však barel ropy překonal 80dolarovou hranici a dostal se tak na nejvyšší úroveň za téměř čtyři roky.

Vysoké ceny ropy mají vliv na ceny pohonných hmot, patrné je to i v Česku, kde se minulý měsíc zvýšily ceny benzinu o více, než dvě koruny za litr.

Na pátečním summitu OPEC a Ruska se očekává, že Saudská Arábie společně s Ruskem budou prosazovat navýšení těžebních limitů o 1.5 milionu barelů denně, aby vykryli pokles produkce. „Takové rozhodnutí by pokrylo nedostatek ropy na trzích, který je odhadován v rozsahu 1,8 milionu barelů denně. Myslím, že většina ostatních států sdružených v kartelu OPEC na takový návrh pravděpodobně přistoupí,“ odhaduje hlavní analytik společnosti BHS Štěpán Křeček.

Nedostatek ropy na trzích je způsobený zejména produkčním, respektive ekonomickým kolapsem Venezuely, země s největšími ropnými zásobami na světě, důvodem jsou však i problémy s ropnou produkcí v Angole.

„Očekávám, že OPEC bude souhlasit se zastropováním celkové výroby ropy, ale zároveň rozhodne o zvýšení dodávek z některých zemí,“ myslí si Hansen. „Irán a Venezuela možná budou proti, ale to neznamená, že ostatní země nebudou jednat na vlastní pěst.“

Podle Hansena bude dopad rozhodnutí na ceny ropy spíše omezený, cena ropy Brent podle něj v dohledné budoucnosti podle něj zůstane v pásmu 71 až 81 dolarů za barel.

Své rozhodnutí OPEC oznámí na tiskové konferenci, která začne ve Vídni v pátek ve 13 hodin.

 

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232