Články odjinud

Nejtěžší rozhodnutí za sedm let. Ministři zemí OPEC jednají o zvýšení produkce, rozhodnutí padne odpoledne

Nejtěžší rozhodnutí za sedm let. Ministři zemí OPEC jednají o zvýšení produkce, rozhodnutí padne odpoledne

Právě nyní ve Vídni zasedají ministři Zemí produkujících ropu (OPEC), aby rozhodli o zvýšení produkce černého zlata. Zasedání mnozí analytici označují za nejobtížnější od roku 2011, kdy seskupení zemí, včetně Venezuely a Íránu, zablokovalo snahy Saudské Arábie zvýšit produkci kartelu, která chtěla přibrzdit rostoucí ceny ropy, vysvětluje komoditní stratég Saxo bank Ole Hansen.

Nyní je situace do jisté míry podobná, jako byla před sedmi lety. Ceny ropy se rovněž zotavují z významných minim, aktuálně se barel ropy Brent prodává za necelých 74 dolarů. Minulý měsíc však barel ropy překonal 80dolarovou hranici a dostal se tak na nejvyšší úroveň za téměř čtyři roky.

Vysoké ceny ropy mají vliv na ceny pohonných hmot, patrné je to i v Česku, kde se minulý měsíc zvýšily ceny benzinu o více, než dvě koruny za litr.

Na pátečním summitu OPEC a Ruska se očekává, že Saudská Arábie společně s Ruskem budou prosazovat navýšení těžebních limitů o 1.5 milionu barelů denně, aby vykryli pokles produkce. „Takové rozhodnutí by pokrylo nedostatek ropy na trzích, který je odhadován v rozsahu 1,8 milionu barelů denně. Myslím, že většina ostatních států sdružených v kartelu OPEC na takový návrh pravděpodobně přistoupí,“ odhaduje hlavní analytik společnosti BHS Štěpán Křeček.

Nedostatek ropy na trzích je způsobený zejména produkčním, respektive ekonomickým kolapsem Venezuely, země s největšími ropnými zásobami na světě, důvodem jsou však i problémy s ropnou produkcí v Angole.

„Očekávám, že OPEC bude souhlasit se zastropováním celkové výroby ropy, ale zároveň rozhodne o zvýšení dodávek z některých zemí,“ myslí si Hansen. „Irán a Venezuela možná budou proti, ale to neznamená, že ostatní země nebudou jednat na vlastní pěst.“

Podle Hansena bude dopad rozhodnutí na ceny ropy spíše omezený, cena ropy Brent podle něj v dohledné budoucnosti podle něj zůstane v pásmu 71 až 81 dolarů za barel.

Své rozhodnutí OPEC oznámí na tiskové konferenci, která začne ve Vídni v pátek ve 13 hodin.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud