Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nejtěžší rozhodnutí za sedm let. Ministři zemí OPEC jednají o zvýšení produkce, rozhodnutí padne odpoledne

Nejtěžší rozhodnutí za sedm let. Ministři zemí OPEC jednají o zvýšení produkce, rozhodnutí padne odpoledne

Právě nyní ve Vídni zasedají ministři Zemí produkujících ropu (OPEC), aby rozhodli o zvýšení produkce černého zlata. Zasedání mnozí analytici označují za nejobtížnější od roku 2011, kdy seskupení zemí, včetně Venezuely a Íránu, zablokovalo snahy Saudské Arábie zvýšit produkci kartelu, která chtěla přibrzdit rostoucí ceny ropy, vysvětluje komoditní stratég Saxo bank Ole Hansen.

Nyní je situace do jisté míry podobná, jako byla před sedmi lety. Ceny ropy se rovněž zotavují z významných minim, aktuálně se barel ropy Brent prodává za necelých 74 dolarů. Minulý měsíc však barel ropy překonal 80dolarovou hranici a dostal se tak na nejvyšší úroveň za téměř čtyři roky.

Vysoké ceny ropy mají vliv na ceny pohonných hmot, patrné je to i v Česku, kde se minulý měsíc zvýšily ceny benzinu o více, než dvě koruny za litr.

Na pátečním summitu OPEC a Ruska se očekává, že Saudská Arábie společně s Ruskem budou prosazovat navýšení těžebních limitů o 1.5 milionu barelů denně, aby vykryli pokles produkce. „Takové rozhodnutí by pokrylo nedostatek ropy na trzích, který je odhadován v rozsahu 1,8 milionu barelů denně. Myslím, že většina ostatních států sdružených v kartelu OPEC na takový návrh pravděpodobně přistoupí,“ odhaduje hlavní analytik společnosti BHS Štěpán Křeček.

Nedostatek ropy na trzích je způsobený zejména produkčním, respektive ekonomickým kolapsem Venezuely, země s největšími ropnými zásobami na světě, důvodem jsou však i problémy s ropnou produkcí v Angole.

„Očekávám, že OPEC bude souhlasit se zastropováním celkové výroby ropy, ale zároveň rozhodne o zvýšení dodávek z některých zemí,“ myslí si Hansen. „Irán a Venezuela možná budou proti, ale to neznamená, že ostatní země nebudou jednat na vlastní pěst.“

Podle Hansena bude dopad rozhodnutí na ceny ropy spíše omezený, cena ropy Brent podle něj v dohledné budoucnosti podle něj zůstane v pásmu 71 až 81 dolarů za barel.

Své rozhodnutí OPEC oznámí na tiskové konferenci, která začne ve Vídni v pátek ve 13 hodin.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744