Největší prodejce golfového vybavení v Česku zkrachoval. Nezvládl expanzi do ciziny | info.cz

Články odjinud

Největší prodejce golfového vybavení v Česku zkrachoval. Nezvládl expanzi do ciziny

Největší prodejce golfového vybavení v Česku zkrachoval. Nezvládl expanzi do ciziny
 

Společnost Smartwave, která provozuje největší kamenný řetězec obchodů a e-shop s golfovým vybavením v Česku, po 15 letech zkrachovala. Firma neustála zahraniční expanzi a nahromadila dluhy za více než 27 milionů korun, které není schopna splácet. 

Od začátku letošního měsíce, kdy firma vstoupila do insolvence, dostávají zákazníci e-shopů GolfProfi e-maily s touto zprávou: „Omlouváme se za vzniklou situaci, bohužel musíme zrušit vaší objednávku z důvodu insolvence naší firmy.“

Firma podnikatelů Vladimíra Sedláře a Tomáše Krebse provozovala největší řetězec s golfovým vybavením v Česku od roku 2004. Měla přes třicet zaměstnanců, obchody na více než deseti golfových hřištích a reprezentativní prodejny v Praze, Brně a Ostravě. Ještě loni se společnosti dařilo a její obrat rostl – i proto se podnikatelé rozhodli pro expanzi na zahraniční trhy, do Německa, Rakouska, Velké Británie či na Slovensko. Jenže firma expanzi nezvládla, přecenila své síly a soud ji na začátku října poslal do insolvenčního řízení.

„Připravovaná expanze do zahraničí nesla značné náklady z důvodu potřeby posílení nejen na straně lidských zdrojů, ale též v oblasti IT technologií, účetních systémů a logistiky. Dlužník očekával, že investice bude návratná (…), nicméně v důsledku neočekávaného vývoje trhu a poklesu prodeje zboží byl dlužník nucen v srpnu zcela zastavit on-line prodeje do Velké Británie a na počátku září i na další trhy,“ píší právníci firmy v návrhu na zahájení insolvenčního řízení.

Firma dodává, že prodeje v kamenných obchodech v Česku rovněž poklesly. „Z důvodu významného snížení hrubé marže, poklesu počtu prodaného zboží a nákladů vynaložených na expanzi se dlužník ocitl v platební neschopnosti, kterou není schopen řešit jinak než podáním tohoto návrhu.“

Společnost Smartwave podle veřejných údajů dluží více než 50 věřitelům, celkový dluh čítá přes 27 milionů korun. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud