Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Některé hypotéky kvůli regulacím prudce zdražují

Některé hypotéky kvůli regulacím prudce zdražují

Nůžky mezi hypotečními úvěry s nízkou a vyšší zástavou se rozevírají. Hypotéky, u kterých ukazatel LTV, tedy podíl úvěru k zástavní hodnotě nemovitosti, přesahuje osmdesát procent, jsou úročeny vyšší úrokovou sazbou. Klienti, kteří nemají dostatek vlastních prostředků, zaplatí na hypoteční půjčce stovky korun měsíčně navíc.

Podle poradenské společnosti Golem Finance dosahuje rozdíl zhruba šesti až sedmi desetin procentního bodu a průměrná sazba hypotéky na více než 85 procent hodnoty nemovitosti vzrostla během dubna z 2,42 procenta na 2,70 procenta.

„Zdražení na průměrné hypotéce nad osmdesát procent je tak pro domácnosti velmi patrné. U průměrné hypotéky ve výši dvou milionů korun s fixací na pět let to na měsíční splátce dělá rozdíl sedm set korun,“ konstatoval ředitel Golem Finance Libor Ostatek.

Trend potvrzuje společnost Partners. „Větší zdražení nastalo u hypoték s vyššími LTV, což se ale vzhledem k dlouhodobému plánování doporučení centrální banky vědělo. Banky používaly a používají úrok jako jeden z hlavních nástrojů k regulaci složení a kvality hypotečního portfolia,“ uvedla Lucie Drásalová, hypoteční expertka Partners.

Pokračovat ve čtení článku na webu E15.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1