Některé investiční fondy přijdou o daňové zvýhodnění, počítá s tím senátní novela | info.cz

Články odjinud

Některé investiční fondy přijdou o daňové zvýhodnění, počítá s tím senátní novela

Senátní novela zákona o daních z příjmů počítá s tím, že některé investiční fondy přijdou o daňové zvýhodnění. Sněmovna ji dnes v prvním kole projednání podpořila. Normu, kterou doporučila k přijetí i menšinová vláda ANO, před dalším schvalováním posoudí rozpočtový výbor dolní parlamentní komory.

Novela se týká některých základních investičních fondů, které podléhají snížené pětiprocentní sazbě daně z příjmů. Autor předlohy Libor Michálek (za Piráty) tvrdí, že zvýhodnění využívají hlavně developerské firmy k daňové optimalizaci a stát tak přichází o stamiliony korun ročně. Návrh spočívá v tom nepřipustit, aby klasické a.s., které si dají nálepku investičního fondu, měly takové daňové výhody, řekl senátor poslancům. Zrušení daňového zvýhodnění by podle předlohy mělo platit od 1. ledna 2019.

Novela se týká investičních fondů podle zákona upravujícího investiční společnosti a investiční fondy, jejichž akcie jsou přijaty k obchodování na evropském regulovaném trhu. Zákon o daních z příjmů tak podle Michálka umožňuje základním investičním fondům daňovou optimalizaci jen za podmínky zaregistrování akcií na burze cenných papírů. S akciemi těchto fondů se ale aktivně neobchoduje, dodal Michálek.

Důvodem je podle něj to, že akcie těchto fondů pro kvalifikované investory jsou v držení buď jedné společnosti, většinou developera, nebo skupiny osob jednajících ve shodě, což je v rozporu s obdobnými zahraničními pravidly.

Zatím je na trhu podle senátora 40 takových fondů. Regulace je ale prý nastavena tak, že se téměř jakákoli akciová společnost může transformovat na investiční fond pro kvalifikované investory a místo sazby 19 procent po registraci akcií na burze využívat sníženou pětiprocentní sazbu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud