Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nemá peníze ani zkušenosti, ale získala v Kyrgyzstánu zakázku za miliardy. Firmě pomohl Hrad

Nemá peníze ani zkušenosti, ale získala v Kyrgyzstánu zakázku za miliardy. Firmě pomohl Hrad

Společnost Liglass Trading CZ získala miliardový kontrakt na stavbu dvou vodních elektráren v Kyrgyzstánu. Podle serveru Aktuálně.cz se za firmu předtím v této středoasijské zemi opakovaně přimlouval prezident Zeman i hradní kancléř Vratislav Mynář. Je ale otázkou, kde firma na investici za stovky milionů dolarů vezme. Její obrat se totiž dle zjištění serveru pohybuje v řádu stovek tisíc, v roce 2014 navíc vykázala milion korun ztráty.

Přiklepnutí výstavby kaskády čtyř vodních elektráren o výkonu 237 megawatt je pro českou společnost velký úspěch. Podle serveru Aktuálně.cz je však otázkou, jestli si s ní dokáže vůbec poradit. Nikdy předtím nic podobného nedělala, navíc existují pochyby, zda bude mít na realizaci projektu dostatek kapitálu.

Server uvádí, že v roce 2014 měla firma tržby jen 345 tisíc korun a ztrátu milion korun, v dalších letech výkazy nezveřejnila. Celková investice na výstavbu vodních elektráren ale může tvořit až 12 miliard korun. Česká exportní banka a pojišťovna EGAP, na níž se obvykle obrací firmy s projekty v rizikových destinacích, žádost o úvěr zatím neregistrují.

Pochybnosti budí také skutečnost, že společnost tohoto jména neznají ani lidé z oboru vodní energetiky, ani kompetentní úřady. „Dnes jsem poprvé slyšel, že nějaká taková firma existuje,“ řekl serveru ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD).

Jediným, kdo má dle Aktuálně.cz o firmě Liglass a jejím působení v Kyrgyzstánu informace, je český honorární konzul v Biškeku, podnikatel Marat Džanbajev. „O té firmě jsem se dozvěděl na začátku roku 2017, když se na mě začali obracet lidé z naší vlády s prosbou o více informací o Liglassu,“ tvrdí s tím, že mu byl ukázán doporučující dopis, který na firmu napsal hradní kancléř Vratislav Mynář.

Za firmu se přimlouval také prezident Miloš Zeman. „Před měsícem jsme s českou velvyslankyní v Astaně zorganizovali schůzku obou prezidentů Zemana a Atambajeva na zahájení Expa a byl jsem přítomen na jednání prezidentů ohledně vstupu firmy Liglass,“ doplnil konzul. Hradní poradce pro energetiku Martin Nejedlý nepopřel, že Zeman s Atambajevem o firmě Liglass hovořil. Odmítl ale, že by prezident Zeman za firmu lobboval.

Ačkoliv panují pochyby o tom, zda firma rozsáhlou zakázku zvládne, na kyrgyzském serveru Vesti.kg se mezitím objevila informace, že společnost nabídla Kyrgyzstánu pomoc i při budování závodu na zpracování odpadu a sluneční elektrárny. Dohody s kyrgyzskou vládou prý ještě nebylo dosaženo, česká firma je ale odhodlána dál investovat, tvrdí server.

 

 

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1